19 °C

İslami finansman araçları artırılacak

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, yeni dönemde açtıkları sukuk pazarlarına dikkat çekerek, "Körfez bölgesinin ve Asya bölgesinin fonlarıyla burayı belki de faizsiz finansmanın önemli merkezlerinden birisi haline getirme hedefimiz var" dedi.

İslami finansman araçları artırılacak

 

İSTANBUL – İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, yeni dönemde açtıkları bir kira sertifikaları (sukuk) pazarları olduğunu ve bunun gelişmesini beklediklerini belirterek, "Körfez bölgesinin ve Asya bölgesinin fonlarıyla burayı belki de faizsiz finansmanın önemli merkezlerinden birisi haline getirme hedefimiz var. İslami iktisat ilkelerine uygun uluslararası bir endeksimiz de var. Bunları artıracağız" dedi. 
 
Turhan, SKYTURK360'da yayına gelen, "Üç Nokta" programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçmişte bazı medya yöneticilerinin pozisyonlarını kullanarak menkul kıymet fiyatlarını etkileyebilecek haberler yaptırdığını iddia eden Turhan, "Bunların artık bu piyasada bir daha söz konusu olmaması lazım. Artık buranın temiz bir piyasa olması lazım. Ama bu tabii ki bir menkul kıymetin değeri ile ilgili yorum yapmayı ya da bir takım haberler vermeyi etkilememeli. Basının o anlamdaki haber özgürlüğü ve yorum özgürlüğü kısıtlanmamalı, yeter ki bu, yönlendirme amaçlı ve çıkar amaçlı kullanılmasın" dedi. 2013 yılından itibaren İslami finans araçlarını zenginleştirip çeşitlendireceklerini söyleyen Turhan, "Körfez bölgesinin ve Asya bölgesinin fonlarıyla burayı belki de faizsiz finansmanın önemli merkezlerinden birisi haline getirme hedefimiz var" diye konuştu. 
 
 
İslami finansman araçları artırılacak
Turhan, Borsa İstanbul'un üzerinde kurulu bulunduğu arazinin, 15 yılı bedelsiz olmak üzere 29 yıllığına Borsa İstanbul Anonim Şirketi'nin kullanımına bırakıldığını söyledi. Yeni dönemde açtıkları bir kira sertifikaları, sukuk pazarları olduğunu belirten Turhan, "Onun daha çok gelişmesini bekliyoruz. Bu Körfez bölgesinin ve Asya bölgesinin fonlarıyla burayı belki de faizsiz finansmanın önemli merkezlerinden birisi haline getirme hedefimiz var. Bir tanesi katılım endeksi diye isimlendirdiğimiz ve tamamiyle bizim menkul kıymetlerimizden oluşan bir endeksimiz var. İkincisi de bu yıl Haziran ayında tanıtımını yaptığımız, İslam İşbirliği Örgütü üyesi 19 ülkenin pay senedini içeren ve S&P tarafından hesaplanarak, S&P Dow Jones tarafından bütün müşterilerine dağıtımı yapılan, yatırımı yapılabilir, yani İslami iktisat ilkelerine uygun uluslararası bir endeksimiz var. Bunları artıracağız" dedi. 
 
Medyadan gelecek manüpilasyona izin vermeyeceğiz
Borsada medyadan gelebilecek olası bir manipülasyona izin vermeyeceklerinin altını çizen Turhan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
"Geçmişte çok şahit olduk; zaman zaman medyada bazı yöneticilerinin, başka güç ve nüfus sahiplerinin o pozisyonlarını kullanarak menkul kıymetlerin fiyatlarını etkileyecek davranışlara yönelebildiklerini biliyoruz. Bunların artık bu piyasada bir daha söz konusu olmaması lazım. Artık buranın temiz bir piyasa olması lazım. Ama bu tabii ki bir menkul kıymetin değeri ile ilgili yorum yapmayı ya da bir takım haberler vermeyi etkilememeli. Basının o anlamdaki haber özgürlüğü ve yorum özgürlüğü kısıtlanmamalı, yeterki bu, yönlendirme amaçlı ve çıkar amaçlı kullanılmasın." 
 
Hiçbir görevi kendiliğimden talep etmem
Turhan, (SPK Başkanlığı için adının geçmesi ile ilgili olarak), herhangi bir görevi kendiliğinden talep etmediğini belirterek, "Bunun da doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü bir iş size verilirse sizin manevi desteğiniz ve haminiz olur. Ama kendiniz talep ettiğiniz işlerde kendi başınıza kalırsınız. Benim düşüncem, benim tercihim, herkes kendi iyi bildiği işleri yaparsa daha iyi bir netice olur. Biz müsaade ederseniz, iyi bildiğimiz işleri, iyi bildiğimiz şekilde yapmaya çalışalım" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap