7 °C

Koç ve Sabancı kâr satışını tetikledi

Koç ve Sabancı hisseleri aile bireylerinin pay satış açıklamaları sonrası düştü. Bu düşüşün de etkisiyle BIST 100 de günü ekside kapattı.

Koç ve Sabancı kâr satışını tetikledi

Tarihi zirveye ulaşan BIST-100 endeksinde ağırlığı yüksek hisselerden Koç ve Sabancı Holding'de aile bireyi hissedarlar pay satış kararı alırken; analistlerin "kâr realizasyonu" olarak nitelediği pay satışının baskıladığı iki hissede sert düşüş gözlendi.

Sabancı'da yüzde 4, Koç'ta ise yüzde 7'ye yaklaşan iskontolu satış fiyatı piyasada "alarm verici" seviyelerde görülmemesine karşın, analistlerin "psikolojik" olarak değerlendirdiği etkiyle şirketlerin iştirak hisseleri de satıcılı hareket etti.

Koç ailesi üyeleri, Koç Holding sermayesinin yüzde 4.22'sine karşılık gelen 107 milyon lira nominal değerli hissenin yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satışına karar verirken; hisselerin satış fiyatı pay başına 15.87 lira olarak belirlendi.

Fiyat, dünkü kapanışın yüzde 6.8 altında yer alırken; hisseler günü yüzde 6.52 kayıpla 15.91 liradan tamamladı.

Diğer yandan Ünlü&Co, Sabancı ailesinin bazı üyelerinin şirkette 100 milyon dolarlık hisse satışı için kendisini yetkilendirdiğini duyururken; satış fiyatının hissenin dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 4 civarı iskontolu gerçekleşeceğini belirtti.

Sabancı Holding hisseleri dün günü 11.1 lirada tamamlamıştı. Hisseler bugün yüzde 3.4 düşüşle 10.72 kapandı.

Ünlü&Co'nun açıklamasında, söz konusu satış işlemine 21 uluslararası kurumsal yatırımcının katılacağı belirtildi.

Sabancı Holding'den Reuters'a yapılan değerlendirmede, söz konusu hisse satışının yönetimdeki aile bireyleri tarafından yapılmadığı ve hissedarlık oranının bildirim zorunluluğunun altında kalması nedeniyle konuya ilişkin bir açıklama yapılmayacağı kaydedildi.

'BIST'teki ralli kâr realizasyonu satışlarını tetikleyebilir'

İki hissedeki pay satışlarının zamanlaması ile ilgili değerlendirmede bulunan TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Borsa İstanbul'un 2017'de dolar bazında yüzde 24 ralli ederekdünyanın en iyi üçüncü gelişmekte olan ülke borsası olması, özellikle rallinin başladığı 12 Ocak gününden yüzde 40 dolar bazlı getiriye sahip olması tabii ki kâr realizasyon satışlarını kurumsal yatırımcı bazında tetikleyebilir" dedi ve ekledi:

"Koç ve Sabancı Holding aile birey satışlarını da bu gözle irdelemek gerektiğine inanıyorum. Önemli bir yukarı hareketlilik içindeki borsalarda dünyanın her yerinde şirket ve holding sermayedarları tarafından bu tip satışlar olur. Bunlar tesadüfi olarak dün akşam yaşadığımız gibi aynı geceye denk düşebilir."

Pay satışlarında kritik noktanın, iskontonun nerede oluştuğu konusu ile satışların nasıl ve kimin tarafından karşılandığı olduğunu belirten Ökte, "Çoğu piyasa oyuncusu kapanış seviyesinin yüzde 10 üzeri iskontoyla gerçekleştirilen satışları iyi değerlendirmezler. Koç ya da Sabancı Holding satışlarında piyasanın seviyesi açısından bu tip alarm verecek iskonto yok" dedi.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.