18 °C

Kur güne sakin başladı, Başçı'nın konuşması izlenecek

Kur güne sakin başladı, Başçı'nın konuşması izlenecek

İSTANBUL - Beklentilerin hafif üzerinde gelen cari açık ve yükselen parite ile dün dalgalanan kur güne kapanış seviyelerine yakın başlarken, piyasalar TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın konuşmasını ve başta İtalya ihaleleri olmak üzere dış piyasalardaki gelişmeleri izleyecek.

Başçı bugün Ekonomist ve Capital dergileri tarafından düzenlenen CEO Club toplantısında bir konuşma yapacak.

Yurtdışında ise bugün saat 12:00'de Euro bölgesi sanayi üretimi, saat 14:30'daise ABD perakende satışlar ve çekirdek perakende satışlar verileri açıklanacak.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Piyasalar TCMB konuşmasını izleyecek, belki politikaya ilişkin sinyaller verebilir. Yurtdışında ise bugünün en önemli olayı seçim sonrası hükümetten yoksun olan ve geçen hafta Fitch tarafından notu düşürülen İtalya'daki yüksek tutarlı ihaleler olacak. İhalelerinin sorunsuz geçmesi durumunda paritede 1.31'e hareket olabilir, bu da dolar/TL'yi 1.80seviyesinin altına itebilir" dedi.

Reuters Matching sisteminde dün saat 1657'de 1.8025/1.8029 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 1.8021/1.8024 seviyesindeydi.

Akşam saatlerinde 2.0768 seviyesinde olan sepet bazında TL, 2.0761, 1.3042seviyesinde olan euro/dolar ise aynı saatte 1.3039 seviyesindeydi.

Dolar karşısında bugün 1.3030 seviyesinde işlem gören euro ise bu ayın başından beri görülen 1.2955-3135 aralığının içerisinde yer aldı.

Euro için İtalya ve İspanya'daki tahvil ihaleleri beklenirken, işlemciler bu iki ülkenin borçlanma maliyetlerine ilişkin herhangi bir sıkıntı işareti gelmesinin tek para birimi üzerinde baskı oluşturacağında kuşku bulunmadığını söylediler.

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanış ve valörlüde yüzde 5.81 seviyesinde olan gösterge tahvilin bileşik faizi, bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 5.83/5.80 seviyesindeydi.

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu dün bono piyasasında hareketlerin dar bir bant içinde kaldığını söyleyerek, yurtdışı veri gündemi, İtalya ihalesi ve TCMB Başkanı Başçı'nın konuşmasının izleneceği bugün gösterge tahvilin yüzde5.75-5.90 aralığında hareket etmesini beklediğini belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.