30 °C

Küresel borsalar düşüşe geçti

ABD borsaları ikinci çeyrek bilanço dönemine yönelik iyimserliğin azalmasına paralel olarak gerilerken, Asya hisse senedi piyasası da ABD borsalarını takip etti.

Küresel borsalar düşüşe geçti

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım sürecine ilişkin güçlü sinyaller gelmesiyle dolar talebi artarken, pay piyasalarında genel olarak satıcılı bir seyir izleniyor. 

ABD 

ABD'de faizlerin gelecek dönemde yükseleceği beklentisiyle üç ayın en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi bugün kazanımlarının bir kısmını geri verirken, açıklanan zayıf bilançoların ardından pay piyasalarında yüzde 1'e yaklaşan düşüşler görüldü. Dolar endeksi dün 98.151 ile üç ayın zirvesini gördükten sonra şu sıralarda yüzde 0,03 düşüşle 97.300 puanda seyrediyor. 

Dün Dow Jones endeksi yüzde 1, S&P 500 endeksi yüzde 0,4, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,2 değer kaybetti. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri de yüzde 2,32'ye geriledi. Analistler, Fed'e ilişkin beklentilerin piyasalar üzerinde güçlü bir şekilde etkili olmaya devam ettiğini belirtilerek, makroekonomik verilerin takip edileceğini kaydediyor. 

Avrupa

Avrupa tarafında, azalan risk iştahı pay piyasalarında düşüşlere neden oldu. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,1, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,3, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,7 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi şu dakikalarda sınırlı gerileyişle 1,0935 seviyelerinde dengelendi.  

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Yunanistan'ın ülke notunu Avro Bölgesi'nden çıkma olasılığının gerilemesi ile "köprü finansman" sayesinde borçlarını ödemesini gerekçe göstererek iki kademe birden yükseltti. Analistler, bugün İngiltere'de açıklanacak Merkez Bankası Toplantı Tutanakları'nın izleneceğini, Yunanistan ile ilgili haber ve açıklamaların da gündemi meşgul etmeye devam edeceğini ifade ediyor. 

Asya

Asya borsalarında bugün genel olarak düşüşler görülürken, Japonya'da mayıs Tüm Sanayi Aktivite Endeksi beklentiler paralelinde yüzde 0,5 azaldı. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,03, Çin'de Şanghay endeksi yüzde 0,7 değer kaybetti. 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi yüzde 1 düşüş kaydetti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap