9 °C

Küresel borsalar petrolden destek buldu

Küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki artışla pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel borsalar petrolden destek buldu

ABD'de borsalar, petrol fiyatlarının son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla yükseldi. Dow Jones endeksi yüzde 0,13, S&P 500 endeksi yüzde 0,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,22 değer kazandı. 

ABD Merkez Bankası (Fed) San Francisco Şubesi Başkanı John Williams'ın bir sonraki faiz artışına ne kadar erken gidilirse o kadar iyi olacağını dile getirmesinin ardından uluslararası piyasalarda dolar değer kazandı. 

Avrupa tarafında dün yayımlanan Avrupa Merkez Bankası (ECB) tutanaklarında kurul üyelerinin gerekmesi halinde ECB'nin teşvikleri artırmaya hazır olduğunu vurgulamasının ardından piyasalar pozitif seyretti. Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,62, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,44 arttı. 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı 51,10 dolarla son iki ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor. 

Asya tarafında ise bazı Fed yetkililerinin önümüzdeki aylarda faizlerin artırılabileceğine dair açıklamalarını yeniden dile getirmeleriyle beraber düştü.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.6 geriledi. Endeks bu şekilde kapanması durumunda bir yılın zirvesini gördüğü bu haftayı yüzde 0.3 aşağıda bitirmiş olacak. 

Japon Nikkei endeksi erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yüzde 0.1 düşerken, haftalık da yüzde 2.6'lık kayba doğru ilerliyor. Çin ve Güney Kore gibi diğer Asya borsalarında da bugün hafif düşüşler yaşandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap