14 °C

Küresel piyasalar ABD'ye odaklandı

Küresel piyasalar ABD'den gelecek makroekonomik verilere odaklanırken, ABD'nin siyasi gündemi de yakından takip ediliyor.

Küresel piyasalar ABD'ye odaklandı

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankasının (Fed) faizleri değiştirmemesinin ardından başta büyüme olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilere odaklandı.

Fed'in temmuz ayı toplantısında faiz değişikliğine gitmemesinin ardından New York borsasında görülen pozitif seyir dün de rekorlar getirirken, bugün açıklanacak büyüme ve gelecek haftaki enflasyon ve tarım dışı istihdam verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

ABD'de dün Dow Jones endeksi yüzde 0,39 yükselerek kapanış rekorunu 21.797 puana taşırken, S&P 500 endeksi ve Nasdaq endeksi tarihi zirvelerinden gelen kar satışları ile sırasıyla yüzde 0,10 ve yüzde 0,63 değer kaybetti.

ABD'de siyasi gündemin de hareketli olduğunu dile getiren analistler, dün Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi liderlerin, vergi reformundaki görüş ayrılıklarını gidermek için "sınır vergisi" düzenlemesinden vazgeçmesi ve gece yarısı Cumhuriyetçi Partinin, Obamacare’in büyük bölümünü iptal etmek için hazırlanan son sağlık yasası teklifi ile ilgili gelişmelerin izleneceğini ifade etti.

Euro/dolar zirveden döndü

Avrupa tarafında, dün pay piyasalarında satış baskısının etkili olduğu görülürken, euro/dolar paritesi de yaklaşık 2,5 yılın zirvesini görmesinin ardından düşüşe geçti ve günü yüzde 0,54 azalışla 1,1675'den tamamladı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,76, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,06 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,12 düşüş kaydetti.

Bugün Japonya'da açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalması ve çekirdek enflasyonun yıllık yüzde 0,4 seviyesinde yatay seyrettiğinin görülmesi sonrasında Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7, geriledi. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise kapanışa yakın yüzde 0,1 artış kaydetti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı Ekonomi Güven Endeksi
12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı Tüketici Güven Endeksi
14.30 Türkiye, mayıs ayı konut fiyat endeksi
15.00 Almanya, temmuz ayı TÜFE
15.30 ABD, 2. çeyrek 2017 GSYH
15.30 ABD, 2. çeyrek 2017 kişisel tüketim harcamaları
17.00 ABD, temmuz ayı Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.