15 °C

Küresel piyasalar, Draghi'ye odaklandı

Küresel piyasalarda genel olarak pozitif bir seyir izleniyor. ABD'de Dow Jones ve Nasdaq endeksleri kapanış rekoru kırarken, Avrupa tarafında ECB Başkanı Mario Draghi'nin bugün yapacağı konuşma takip edilecek.

Küresel piyasalar, Draghi'ye odaklandı

Küresel pay piyasaları genel olarak yükseliş eğilimini sürdürürken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin konuşması takip edilecek.

ABD'de veri gündeminin zayıf olmasıyla piyasalarda iç dinamiklerin öne çıktığı ve pay piyasalarının, şirket karlılıklarının beklentileri aşmasının desteğiyle rekorlarına devam ettiği görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,04, S&P 500 endeksi yüzde 0,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,33 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Dolar endeksi, dün, analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 95'in üzerini test etse de bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlayamadı ve yaklaşık iki haftadır içinde bulunduğu 94,20-95,00 bandında dengelendi.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Almanya ve Euro Bölgesi hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklentilerin altında kalması sonrası DAX endeksi yüzde 0,07 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,19 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,03 yükseldi. Analistler, bugün Almanya'da sanayi üretimi ve ECB Başkanı Mario Draghi'nin, Frankfurt'ta ECB'nin düzenlediği 2. Bankacılık Denetleme Forumu'nda yapacağı konuşmanın takip edileceğini bildirdi.

Bugün Japonya'da yenin dolar karşısında değer kaybetmesinden destek bulan Nikkei 225 endeksi, kapanışa yakın yüzde 1,5 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de pozitif bir seyir izliyor.

Öte yandan, Suudi Arabistan'daki gözaltı dalgaları ve sonrasındaki siyasi gelişmelerle Brent petrolün varil fiyatının 64,4 dolar ile Haziran 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Almanya, eylül ayı sanayi üretimi
13.00 Euro Bölgesi, eylül ayı perakende satışlar
17.30 Türkiye, ekim ayı Hazine nakit dengesi

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.