10 °C

Küresel piyasalar ECB ve İngiltere'yi izleyecek

Küresel piyasalar bu hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve İngiltere'de yapılacak genel seçime odaklandı.

Küresel piyasalar ECB ve İngiltere'yi izleyecek

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde beklentilerin altında gelen tarım dışı istihdam verisi sonrası pay piyasaları pozitif görünümüne ve rekorlara devam ederken, dolar ise diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybetti. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,29, S&P 500 endeksi yüzde 0,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 yükselerek kapanış rekorlarını kırdı.

Analistler, son dönemde beklentilerin altında kalan makroekonomik verilerin ve küresel imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'ndeki (PMI) gerilemenin merkez bankalarının teşviklerini devam ettireceği beklentilerini artırdığını, bunun da pay piyasalarını desteklediğini ifade etti.

Avrupa tarafında, bu hafta perşembe günü gerçekleştirilecek ECB toplantısı ve İngiltere genel seçimlerinin piyasaların odak noktasında olacağı belirtiliyor. ECB'nin makroekonomik beklentilerinde revizyona gitmesi öngörülen toplantıdan, faizler ve tahvil alım programına ilişkin değişiklik beklemeyen analistler, İngiltere'deki seçim ile ilgili ise son anketlerde, muhalefetteki İşçi Partisi'nin oylarındaki artışın tedirginliğe neden olduğunu kaydetti.

ABD'de açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması ile yükselişe geçen avro/dolar paritesi, cuma günü yüzde 0,63 artarak 1,1286 ile 9 Kasım 2016'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,25, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,47 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,05 değer kazandı.

İngiltere'deki erken seçimlere ilişkin son anketlere göre, Theresa May’in liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin seçimleri kazanması kesin görünse de, muhalefetteki İşçi Partisi ile olan farkın gerilemesi Londra borsasında risk iştahını azalttı. Sterlin/dolar paritesi de 1,29'un üzerinde tutunamayarak 1,2850 seviyelerinde dengelendi.

Bugün Çin ve Japonya'da açıklanan hizmet sektörü PMI verilerinin önceki aya göre artış kaydetmesinin ardından kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,16 yükselirken, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,54 değer kaybetti.

Suriye'de Rakka operasyonunun başlamasının yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn'in Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurması, jeopolitik gelişmelerin piyasaların gündeminin üst sırasına yerleşmesine neden oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.