7 °C

Küresel piyasalar Fed öncesi karışık

Piyasalar Fed'in yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi karışık bir izliyor. Dolar/TL'de ise Almanya ile yaşanan siyasi gerilimle birlikte satış baskısı sürüyor.

Küresel piyasalar Fed öncesi karışık
Küresel piyasalar bugün başlayacak ve iki gün sürecek ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından çıkacak kararlara odaklandı.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugün başlayacak ve kararları yarın açıklanacak toplantısı öncesinde piyasalarda karışık bir seyir izleniyor.

Analistler, Fed'in temmuz toplantısında faizlerde değişikliğe gitmeyeceğini tahmin ederken, karar metnindeki ifadelerle piyasaları aralıkta yapılabilecek bir faiz artışına hazırlayabileceğini belirtiyor. Halen yüzde 1,00-1,25 olan Fed'in politika faizinin, aralıkta 25 baz puan artırılacağına ilişkin beklentilerin, enflasyondaki yavaşlama nedeniyle yüzde 40 seviyelerine gerilediğini aktaran analistler, karar metninde kullanılan ifadelerin beklentiler üzerinde belirleyici olacağını söyledi.

ABD'de dün makroekonomik veri takviminin görece zayıf olmasının da etkisiyle şirket bilançolarının hisse bazlı hareketlere neden olduğu görüldü. Dün Dow Jones endeksi özellikle telekomünikasyon sektörü hisselerinde yoğunlaşan satışlarla yüzde 0,31 gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,36 yükseliş kaydetti. S&P 500 endeksi ise günü yüzde 0,11 düşüşle tamamladı.


Avrupa tarafında, dün açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,25, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,01 geriledi, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,20 yükseliş kaydetti. 

Bugün Asya'da, dolar/yen paritesi analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 111 seviyesinin üzerinde tutunurken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yatay bir seyir izledi. 

Dün gelişmekte olan ülkelerdeki satış baskısı ve Almanya ile yaşanan gerginlik nedeniyle 3,57'yi test eden dolar/TL bu sabah 3,55 seviyesinden işlem görüyor. 

Dolarda satış baskısı sürüyor Dolarda satış baskısı sürüyor

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 

11.00 Almanya, temmuz ayı Ifo endeksleri
14.30 Türkiye, temmuz ayı Reel Kesim Güven Endeksi ve kapasite kullanım oranı
16.00 ABD, mayıs ayı tüketici güven endeksi 
17.00 ABD, temmuz ayı Richmond Fed sanayi endeksi 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.