13 °C

Küresel piyasalar Fed tutanaklarına odaklandı

Küresel piyasalarda bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verileri ile ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları yatırımcıların odağında olacak.

Küresel piyasalar Fed tutanaklarına odaklandı

Küresel piyasalar azalan ticaret savaşı endişeleri ile pozitif bir seyir izlerken, bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verileri ile ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları yatırımcıların odağında olacak.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in karşılıklı açıklamaları ile azalan ticaret savaşı endişeleri, pay piyasalarının genel olarak alış ağırlıklı bir seyir izlemesini sağlarken, bugün yurt içinde cari açık ve ABD'de enflasyon başta olmak üzere hareketlenecek veri trafiğinin takip edileceği belirtiliyor.

ABD'de dün açıklanan toptan eşya stokları, şubatta yüzde 1 artarak üst üste dördüncü ay yükselirken, Üretici Fiyat Endeksi de (ÜFE) martta yıllık bazda yüzde 3 artarak piyasa beklentilerini aştı.

Söz konusu gelişmeler ve artan risk iştahı ile Dow Jones endeksi yüzde 1,79, S&P 500 endeksi yüzde 1,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,07 değer kazandı. Dolar endeksi ise yüzde 0,3 azalışla 89,5'e geriledi.

Avrupa tarafında, Fransa'dan sonra Almanya'da da başlayan grevler hayatı olumsuz etkilerken, pay piyasaları pozitif bir seyir izledi. Almanya'da kamu çalışanlarının, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin üçüncü turu öncesinde ülke genelinde başlattığı uyarı grevi, kamu alanlarında ve ulaşımda aksaklıklara neden oldu. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,11, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1 ve Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 0,84 değer kazandı.

Bugün Asya piyasalarında karışık bir seyir izlenirken, Japonya'da açıklanan makine siparişleri ve ÜFE öngörülerin üzerinde artış kaydetti. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 değer kaybetti, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,7 yükseldi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

11.30 İngiltere, şubat ayı sanayi üretimi
15.30 ABD, mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)
21.00 ABD, Fed toplantı tutanakları
21.00 ABD, mart ayı Hazine bütçe dengesi

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.