Küresel piyasalar Yellen sonrası dalgalı seyrediyor

Küresel piyasalar, Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamaları ile dalgalı bir seyir izliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de dün akşam San Francisco kentinde katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Yellen, politika faizini 2019'un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini bildirdi. ABD ekonomisinin Fed'in istihdam ve enflasyon hedeflerine yakın olduğunu söyleyen Yellen, işsizlik oranının yüzde 5'in altına gerilediğini ve enflasyonun yüzde 2'ye yaklaştığını belirterek, geçen ay yapılan 25 baz puanlık faiz artışının da ekonomide kaydedilen ilerlemeyi yansıttığını dile getirdi. Ayrıca Yellen, faiz artışlarını tarafsız bir noktaya getirmek için çok fazla beklemenin "kötü sürprizler doğurabileceğini" söyleyerek, bu sürprizlerin çok fazla enflasyon, mali istikrarsızlık veya her ikisi de olabileceğini belirtti.

Dün ABD'de açıklanan enflasyon verisi aralıkta beklentiler doğrultusunda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 2,1 artarak yükselişini 5'inci aya taşıdı. Fed'in Bej Kitap raporu ise ekonomik faaliyetlerin tüm bölgelerde sınırlı genişlediğini ve enflasyon baskılarının yükseldiğini ortaya koydu.

ABD borsaları

Bu gelişmelerle yükselişe geçen dolar endeksi, önceki günkü kayıplarının önemli bir kısmını telafi etti. Dolar endeksi dün yüzde 0,6 artışla günü 100,9'dan tamamlamasının ardından bugün Asya piyasalarında 101 seviyesinin üzerine çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri Yellen'ın açıklamalarının ardından yüzde 2,32'den yüzde 2,43'e çıkarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,18 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,31 yükseldi, Dow Jones endeksi ise yüzde 0,11 değer kaybetti.

Avrupa borsaları

Avrupa tarafında bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde avro/dolar paritesi Yellen'ın açıklamaları ile test ettiği 1,07'nin üzerinde tutunamadı ve 1,06 - 1,07 bandında dengelendi. Dün Almanya'da açıklanan enflasyon verisinin beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 1,7 artış kaydetmesinin ardından DAX endeksi yüzde 0,51, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,38 yükseldi, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,13 değer kaybetti.

Asya borsaları

Bugün Asya'da, dolar/yen paritesinin dün akşam Yellen'ın açıklamaları ile başlayan yükselişini devam ettirmesi dikkati çekerken, yenin değer kaybından destek bulan Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 1,1 artış kaydetti, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,3 geriledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.1 düştü.

Trump korkusu sürüyor

Piyasa aktörlerinin çoğu, yeni göreve başlayacak olan ABD hükümetinin ekonomik büyüme ve enflasyonu artıracak mali teşvik politikaları takip edeceğini tahmin ederken, diğer yandan birçok yatırımcı da Trump'ın koruyucu ticaret politikalarının yan etkileri konusunda endişeler taşıyor.

Etiketler