12 °C

Küresel piyasalar yön arayışında

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımı sonrasında karışık bir seyir izliyor.

Küresel piyasalar yön arayışında

Fed'in politika faizini 25 baz puan artırması ve Fed Başkanı Janet Yellen'in "şahin" olarak yorumlanan açıklamaları sonrasında küresel pay piyasalarında yön arayışı devam ediyor.

Dün New York borsası, ABD ekonomisine ilişkin verilerin beklentilerin altında gelmesi ve teknoloji şirketlerinin hisselerindeki düşüşle günü kayıplarla kapattı. Dow Jones endeksi yüzde 0,07, Standard & Poor's 500 endeksi yüzde 0,22 ve Nasdaq Teknoloji endeksi de yüzde 0,47 değer kaybetti.

ABD'de dün açıklanan sanayi üretimi mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış beklentisine karşın sabit kalırken, mayısta aylık bazda yüzde 0,1 artması beklenen imalat sanayi üretimi ise yüzde 0,4 daraldı.

Dolar endeksi dün 96,8 seviyesinden 97,5'in üzerini görürken, bu sabah önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 97,6 sınırında seyrediyor.

Analistler bugün ABD'de mayıs ayı konut başlangıçları ve mayıs ayı Michigan tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti.

Avrupa tarafında, dün İngiltere Merkez Bankasının (BoE) beklentiler doğrultusunda faizlerde ve varlık alım programında değişiklik yapmamasının ardından sterlin/dolar paritesi değer kazancını sürdürürken, avro/dolar paritesi ise 1,1132 ile son iki haftanın düşük seviyesine indi.

Dün Avrupa borsaları günü düşüşle tamamlarken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,89, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,50 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,74 değer kaybetti.

Öte yandan dün Avrupa Birliği Komisyonu ile İngiltere'nin ortak açıklamasında, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakerelerin, 19 Haziran Pazartesi günü başlayacağı bildirildi.

Asya borsaları pozitif

Asya borsaları, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) para politikasında değişikliğe gitmemesinin ardından Çin hariç pozitif seyretti.

BoJ, iki gün süren para politikası kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada politika faizini değiştirmeyerek eksi yüzde 0,10'da bıraktığını bildirdi. 10 yıllık devlet tahvili için getiri eğrisi hedefini yüzde sıfır ve civarında tutan banka, parasal tabanın yıllık 80 trilyon yen artırılması programını da değiştirmedi. BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, "Yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmaktan hala çok uzaktayız" ifadelerini kullandı.

Dolar/yen paritesi dün yüzde 1,2 yükselirken, bu sabah yüzde 0,2 artışla 111,1 seviyesini gördü.

BoJ'un kararı ve BoJ Başkanı Kuroda'nın açıklamalarının ardından Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,56 kazançla 19.943,26 puandan kapandı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise kapanışa yakın yüzde 0,18 azalışla 3.126,75 puan seviyelerinde seyrediyor. Güney Kore'de Kospi endeksi günü yüzde 0,01 değer kazancıyla 2.361,83 puanda seyrediyor.

Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,02 primle 31.081,30 puanda, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,32 artışla 25.647,91 puanda seyrediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.