11 °C

Küresel piyasalar yükselişte

Küresel hisse senedi piyasaları dün ABD ve Avrupa'da açıklanan verilerin ardından pozitif bir seyir izliyor.

Küresel piyasalar yükselişte

ABD'de dün açıklanan pozitif istihdam rakamları ve imalat verileri ile beraber Avrupa'da fabrika aktivitesinin hızlandığını gösteren verilerin ardından Asya piyasaları son iki yılın üzerinde bir sürenin en yüksek seviyesine çıkarken, küresel hisse senedi piyasaları da destek buldu.

Dünya genelinde 46 hisse senedi piyasasını takip eden MSCI ACWI bu hafta yüzde 0.5 yükselerek rekor seviyesine yükseldi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi de Güney Kore'deki kazançların öncülüğünde yüzde 0.6 yükseliş kaydetti. Japon hisse senetleri de yüzde 1'in üzerinde bir artış gerçekleştirerek psikolojik olarak önemli olan 20 bin seviyesinin üzerine Ağustos 2015'ten bu yana ilk defa yükseldi.

Sumitomo Mitsui Varlık Yönetimi üst düzey stratejisti Masahiro Ichikawa, "Piyasada beklentiler çok iyi. Wall Street'te görülen güçlü hareketler Nikkei'yi de yönlendirecek" dedi.

Wall Street'te volatilite endeksi 10 seviyesinin altına düşerek geçtiğimiz ay görülen son 10 yılın en düşük seviyesine yaklaşırken, yatırımcıların yakın vadede piyasada sakinlik gördüklerine işaret etti.

ABD'den dün açıklanan özel sektör istihdam verileri 185 binlik beklentiye karşılık 253 bin olarak gerçekleşirken, ABD'de imalat verileri de Nisan'da 54.8'den 54.9'a yükseldi.

ABD'de yakın dönemde takip edilecek siyasi gelişmeler arasında eski FBI direktörü James Comey'in önümüzdeki hafta Senato'da Rusya'nın 2016 seçimlerine müdahalesi iddialarını inceleyen komisyona vereceği ifade izlenecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.