19 °C

Küresel piyasalara siyasi gelişmeler yön veriyor

Veri trafiği zayıf olan küresel piyasalarda Trump-Şi Cinping görüşmesi takip ediliyor.

Küresel piyasalara siyasi gelişmeler yön veriyor

Küresel piyasalarda veri trafiğinin zayıf olmasının etkisiyle siyasi gelişmeler ön plana çıkarken, ABD Başkanı Donald Trump'ın üç günlük resmi ziyaret kapsamında bugün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yapacağı görüşme takip edilecek.

ABD'de Trump'ın vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin devam etmesine karşın pay piyasalarında yükseliş eğiliminin sürdüğü görülüyor. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,03, S&P 500 endeksi yüzde 0,14 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,32 değer kazanırken, dolar endeksi dar bant içindeki yatay seyrini sürdürdü.

Analistler, Tump'ın Şi Cinping ile yapacağı görüşme ve sonrasındaki açıklamaların yatırımcıların odak noktasında olacağını belirterek, Kuzey Kore ile ilgili söylemler ve ticari anlaşmaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini ifade etti.

Avrupa tarafında, gündemin sakin olması iç dinamiklerin öne çıkmasına neden oldu. Avro/dolar paritesi, 1,16'nın hemen üzerinde dengelenirken, dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,02 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22 değer kazandı, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,17 düşüş kaydetti.

Bugün Çin'de açıklanan enflasyon verisinin yıllık yüzde 1,9 ile beklentilerin hafif üzerinde artması sonrasında Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,2 geriledi. Japonya'da ise makine siparişleri verisinin tahminlerin çok altında kalmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1,11 düşüş kaydetti.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.