9 °C

Küresel piyasalarda Fed coşkusu sürüyor

Global borsalar, Fed açıklamaları sonrasında yükseliş isteğini devam ettiriyor.

Küresel piyasalarda Fed coşkusu sürüyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "faizleri artırma konusunda sabırlı olacağız" ifadesinin ardından görülen pozitif görünümünü devam ettiriyor. 

ABD'de dün açıklanan verilerin karışık bir görüntü çizmesine karşın pay piyasalarında önceki gün etkili olan yükseliş eğiliminin devam etti. 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 2,14 seviyelerinden yüzde 2,22'ye çıktı. 

Dün Dow Jones endeksi yüzde 2,43, S&P 500 endeksi yüzde 2,40, Nasdaq endeksi yüzde 2,24 değer kazandı. 

Analistler, Fed'in faiz artırım sürecine ilişkin en kötü senaryoların gerçekleşme ihtimalinin azaldığını ve bunun da piyasalardaki yükseliş eğilimini desteklediğini ifade ediyor. 

Bugün veri takviminin zayıf olması nedeniyle iç dinamiklerin etkili olacağını aktaran analistler, borsa endekslerinin geçen haftaki yüzde 4'e yaklaşan kayıpların neredeyse tamamını geri aldığına dikkati çekerek, teknik olarak pozitif görünümün bugüne taşınabileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa'da yükseliş yüzde 3'ü geçti

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan verilerin beklentiler seviyesinde olmasının ardından avro/dolar paritesi 1,2350 seviyelerinden 1,2286'ya kadar geriledi, pay piyasaları yüzde 3'ü aşan yükselişler kaydetti. 

Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 2,79 yükselişle tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,35, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,04 değer kazandı. 

Asya borsalarında tarihi yükseliş!

Asya borsaları, Fed'in ekonomiye sağlanan destekleri geri çekmekte acele etmeyeceğine işaret eden açıklamaları sonrasında Wall Street'te dün görülen kazanımların ardından bugün 15 ayın en büyük yükselişini kaydetti.   

MSCI'nın Japonya hariç Asya Pasifik borsalar endeksi bugün yüzde 1.5 yükselirken, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 2 yükseldi.    

Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise para politikası kurulu toplartısının ardından tahvil alımlarının devam edeceğini belirterek ülke ekonomisine ilişkin olarak da olumlu bir değerlendirmede bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.