7 °C

Küresel piyasalarda pozitif seyir sürüyor

Sınırlı da olsa pozitif bir seyir izleyen piyasalarda; New York borsası rekorlarını genişletti, Almanya'da DAX endeksi tarihinin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Buna karşın Katalonya krizinin yaşandığı İspanya'da IBEX 35 endeksi düşüşünü sürdürdü.

Küresel piyasalarda pozitif seyir sürüyor

Küresel piyasalar ABD lokomotifliğinde pozitif seyrini sınırlı da olsa devam ettirirken, bugün ve yarın açıklanacak makroekonomik verilerin gündemin odak noktasında olacağı belirtiliyor.

ABD'de dün açıklanan ISM imalat dışı endeksinin 59,8 ile son 12 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından New York borsası sınırlı da olsa rekorlarını genişletti. Dow Jones endeksi yüzde 0,09, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,04 yükselerek tüm zamanların en yüksek kapanışlarını gerçekleştirdi. Dolar endeksi ise 93,5 seviyelerinde yatay bir seyir izledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, dün akşam yaptığı konuşmada, para politikalarına değinmezken, Fed Başkan Yardımcılığı koltuğunu 13 Ekim'de bırakacak olan Stanley Fischer, bankanın uyguladığı faiz politikasını uygun bulduğunu belirterek, "Faiz oranının enflasyonun üzerine çıktığını görmek istiyorum." dedi.

Analistler, piyasaların yarın ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisini beklediğini ifade ederek, dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin 135 binle Ekim 2016'dan bu yana en düşük performansı gösterdiğine dikkati çekti.

İspanya borsası düşüşünü sürdürdü

Avrupa tarafında, İspanya'da siyasi belirsizliğin etkisiyle IBEX 35 endeksi hızlı düşüşünü dün de devam ettirirken, euro/dolar paritesi 1,1750 seviyelerinde yatay bir seyir izliyor. Katalonya bölgesindeki referandumun ardından düşüşe geçen IBEX 35 endeksi, dün yüzde 2,85 değer kaybetti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,53 değer kazanarak tarihinin en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 değer kaybetti.

Asya tarafında, Çin, Güney Kore ve Hong Kong'da resmi tatil olması dolayısıyla işlem yapılmazken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yatay bir seyir izledi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri
15.30 ABD'de haftalık işsizlik başvuruları
15.30 ABD'de ağustos ayı dış ticaret dengesi
17.00 ABD'de ağustos ayı fabrika siparişleri
17.00 ABD'de ağustos ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.