9 °C

Küresel piyasalarda tatil havası devam ediyor

Küresel piyasalar, birçok ülkede Noel nedeniyle resmi tatilin devam etmesinin etkisiyle düşük işlem hacimli yatay bir seyir izliyor.

Küresel piyasalarda tatil havası devam ediyor

Asya'da Avustralya, Hong Kong ve Singapur'da piyasalar bugün de kapalı. New York'ta bugün piyasa açılacak, ancak Londra kapalı olacak.

ABD
ABD'de piyasalar, Noel tatili sonrası bugün işleme açılacak olmasına karşın, analistler veri gündeminin zayıf olması ve haftanın son işlem günü olması nedeniyle düşük işlem hacmi ile yatay bir seyir izlenebileceğini kaydediyor. Dow Jones endeksi son işlem gününü tarihi zirvesi olan 18.030 puandan tamamlamıştı. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise tatil sonrasında güne yüzde 2,26 seviyelerinden başlayacak. 

Avrupa
Avrupa tarafında önemli piyasaların neredeyse tamamı Noel tatilinin devam etmesi nedeniyle kapalı olacak. 

Uluslararası piyasada işlem gören avro/dolar paritesi, son iki işlem gününde 1,2150 ile 1,2250 arasındaki dar bantta dalgalı bir seyir izledikten sonra şu dakikalarda 1,2210'dan işlem görüyor. 

Asya
Asya tarafında bugün Japonya'daki yoğun veri takvimine karşın Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,17 artışla 17.838 puandan tamamladı. 

Japonya'da sanayi üretimi yükseliş beklentilerin aksine yüzde 0,6 gerilerken, enflasyon ise beklentiler doğrultusunda yüzde 0,7 yükseldi. Japonya'da açıklanan verilerin ardından kapanışa yakın Çin'de Şanghay endeksi yüzde 1,93, Hong Kong'ta Hang Seng endeksi yüzde 0,07 değer kazandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.