8 °C

Küresel piyasaların gündemi yoğun

Küresel piyasalar bugün yoğun veri trafiğine odaklandı.

Küresel piyasaların gündemi yoğun

ABD'de dün açıklanan kişisel gelir ve harcama verilerinin yüzde 0,4 ile beklentiler doğrultusunda artmasına karşın New York borsası satış ağırlıklı bir seyir izledi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,24, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 değer kaybederken, dolar endeksi ise gün içinde yükseldiği 97,8 seviyelerinde tutunamayarak 97,3'e geriledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin hafta başından beri devam eden açıklamalarının, genel olarak faiz artırım sürecinin beklentiler paralelinde devam edeceğine işaret ettiğini, bu akşam açıklanacak Fed Bej Kitap Raporu'nun da verilerle birlikte yatırımcıların odak noktasında olacağını kaydetti.

Avrupa tarafında, İngiltere'de haziran ayında gerçekleştirilecek erken genel seçim öncesinde yayımlanan anketler siyasi risk algısını yükseltirken, buna bağlı olarak sterlin değer kaybetti. Dün Almanya'da açıklanan enflasyon verisinin yıllık yüzde 1,5 artış ile beklentilerin hafif altında kalmasının ardından bugün Avro Bölgesi enflasyon verisi takip edilecek.

Dün açıklanan Avro Bölgesi ekonomik güven endeksinin önceki aya göre 0,5 puan azalışla 109,2'ye gerilemesi ve İngiltere ile İtalya'ya ilişkin siyasi risklerin neden olduğu tedirginliklerle Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,24, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,50 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,28 değer kaybetti.

Bugün Çin'de açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) 51,2 ile beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise yüzde 0,3 değer kaybetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.