5 °C

MB kararları sonrası TL değer kaybetti

MB kararları sonrası TL değer kaybetti

İSTANBUL - Merkez Bankası'nın politika faizi ile koridorun alt ve üst bantlarında 50'şer baz puan indirime gitmesinin ardından TL sepet bazında ve dolar karşısında değer kaybederken, gösterge tahvil yeni tarihi düşük seviyesine geriledi.

TCMB'nin PPK açıklaması öncesi 1.8228 seviyesinde işlem gören dolar/TL PPK kararları ardından 1.83'ün üzerini test etti. Sepet bazında TL ise karar öncesi işlem gördüğü 2.0836'dan sert yükselişle 2.0931'i gördü.

Bu hafta ihracı gerçekleşen 13 Mayıs 2015 itfalı yeni gösterge tahvilde bileşik faiz ise karar öncesi işlem gördüğü yüzde 5.02 seviyesinden yeni tarihi düşük seviye olan yüzde 4.87'ye kadar geriledi.

Faiz indirimlerinin beklentiler çerçevesinde gelmesine karşın, zorunlu karşılık oranlarında artışa gidilmesi Borsa İstanbul'da satışla karşılandı. Bankacılık endeksinde görülen satışla BIST 100, 91.700 seviyesinde...

TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda 50 baz puan indirerek yüzde 5'ten yüzde 4.5'e çekerken, faiz koridorunun alt bandını oluşturan gecelik borç alma faizi yüzde 4'ten yüzde 3.5'e, koridorun üst bandını oluşturan gecelik borç verme faizi yüzde 7'den yüzde 6.5'e indirdi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap