21 °C

Merkez Bankası'nda yeni araç 'kaldıraç'

Kaldıraç oranına dayalı zorunlu karşılık (ZK) yükümlülüğü, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'e eklenerek Resmi Gazete'de yayımlandı.

Merkez Bankası'nda yeni araç 'kaldıraç'

İSTANBUL - Kaldıraç oranına dayalı zorunlu karşılık (ZK) yükümlülüğü, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'e eklenerek Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 2013 yılının son üç aylık dönemi ve 2014 yılının birinci, ikinci ve üçüncü üç aylık dönemleri için hesaplanan kaldıraç oranı yüzde 3'ün altında kalan bankalar ilave olarak 2 puan; yüzde 3-3.25 arasında olan bankalar ilave olarak 1.5 puan; yüzde 3.25-3.5 arasında olan bankalar ilave olarak 1 puan zorunlu karşılığı tesis edecek.

2014 yılının son üç aylık dönemi ve 2015 yılının birinci, ikinci ve üçüncü üç aylık dönemleri için hesaplanan kaldıraç oranı yüzde 3'ün altında kalan bankalar ilave olarak 2 puan, yüzde 3-3.5 arasında olan bankalar ilave olarak 1.5 puan; yüzde 3.5-4 arasında olan bankalar ilave olarak 1 puan zorunlu karşılığı tesis edecek.

2015 yılının son üç aylık döneminden itibaren (bu dönem dahil) hesaplanan kaldıraç oranı yüzde 3'ün altında kalan bankalar ilave olarak 2 puan; yüzde 3-4 arasında olan bankalar ilave olarak 1.5 puan, yüzde 4-5 arasında olan bankalar ilave olarak 1 puan zorunlu karşılığı tesis edilecek.

Söz konusu zorunlu karşılıklar, hesaplama dönemini izleyen4. takvim ayının ilk zorunlu karşılık tesis döneminden başlamak üzere 6 zorunlu karşılık tesis döneminde tesis edilecek.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap