Merkez Bankası'ndan çeyrek puan indirim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirim yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Merkez Bankası, faiz indirimine ağustos ayında da devam etti. Dün toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların beklentileri doğrultusunda, koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim daha yaptı.

Böylece bu yıl üst üste yapılan altı indirimle üst bantta yapılan indirimlerin toplamı 225 baz puana ulaştı ve borç verme faizi yüzde 8.50 seviyesine gelmiş oldu.

TCMB politika faizini yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini ise yüzde 7.25 seviyesinde tutmaya devam etti.

Piyasanın ilk tepkisi

Piyasada gelişmiş ülke merkez bankalarının parasal genişlemeye devam edeceği, ABD Merkez Bankası'nın ise yakın zamanda faiz artırımı yapmayacağı beklentilerinin desteğiyle Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ağustos ayında da devam etmesi bekleniyordu. Karar öncesi seviyesinde 2.9390 seviyesinde yer alan dolar/TL faiz kararı sonrası 2.9350'ye geriledi.

PPK sonrası yapılan yazılı değerlendirme şöyle;

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapması beklenmekle beraber, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli etkileri ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. 

İç talep bir miktar yavaşlamakla birlikte büyümeye pozitif katkı verirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Ekonomide şoklara karşı dayanıklılık arttı 

Temmuz ayı ortasında yaşanan yurt içi gelişmelerin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi, küresel risk iştahındaki artış ve alınan tedbirler sayesinde büyük ölçüde geri alınmıştır. Ayrıca, sıkı para politikası duruşu, temkinli makroihtiyati politika çerçevesi ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılması ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırmıştır. Bu doğrultuda Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir.

Gıda fiyatlarında aşağı yönlü düzeltme görülebilir

Son aylarda belirgin artışlar gösteren işlenmemiş gıda fiyatlarının kısa vadede aşağı yönlü düzeltme yapabileceği öngörülmektedir. Çekirdek enflasyonun ise kademeli düşüşünü sürdürmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, enflasyon görünümüne dair gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir.
Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.