1 °C

Moody's'ten 'güçlü dolar' uyarısı

Moody's: ABD Doları'nın değer kazanması ekonomik görünümü tehdit ediyor.

Moody's'ten 'güçlü dolar' uyarısı

Moody's Investors Service, ABD ekonomisinde büyümenin yavaşlamasının geçici olduğunu, ancak güçlenen ABD Doları'nın ülke ekonomisinde büyümeyi yavaşlatan ön büyük faktör haline gelebileceğini bildirdi. 

ABD Makro Görünüm başlığı ile bir rapor yayınlayan Moody's, ABD ekonomisinde reel büyümenin ilk çeyrekte, petrol fiyatlarında düşüş, kötü hava şartları ve liman grevlerinin etkisi ile yüzde 1,5'e gerileyeceğini öngördü. 

Bununla birlikte bu olumsuzluklaın haeflemeye başladığını da ifade eden Moody's, ekonominin yılın tamamında yüzde 3 büyüyeceği tahminini tekrarladı. 

Moody's yılın ikinci yarısında düşük petrol fiyatlarının tüketicilerin akaryakıt harcamalarındaki azalmayı başka alanlara yönlendirmeleri ile ekonominin raha hızlı büyüyeceğini öngördü. 

Ancak, ABD Doları'nın değer kazanmasının bir tehdit olduğunu belirten Moody's, ABD Doları'nnıon geçen yıldan bu yana yüzde 15 değer kazandığına, bu değer artışının euro ve yen karşısında yüzde 20'ye ulaştığına işaret etti. 

Moody's Alaytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, "ABD Doları, Brezilye Reali'nden Türk Lirası'na kadar diğer para birimleri karşısısında da oldukça dramatik şekilde değer kazanıyor" diye konuştu. 

Zandi ayrıca, şu anda bir kur savaşı olmadığını ancak riskin artmakta olduğunu da vurguladı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.