Odaş Enerji, 13-14 Mayıs’ta talep toplayacak

Odaş Enerji, hisselerinin yüzde 28.6’sını halka arz edecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - ODAŞ Enerji, hisselerinin yüzde 28.6’sını halka arz edecek. ODAŞ Enerji’nin halka arzında, talep toplama tarihleri 13 ve 14 Mayıs olarak belirlendi.

ODAŞ Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Bahattin Özal sektörün önde gelen kuruluşlarından biri olan ODAŞ’ta yüzde 28.6’lık hissenin halka arz edilmesinin, hem ODAŞ hem de sektör için yeni bir dönüm noktası oluşturacağını vurguladı.

Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ODAŞ Enerji’nin halka arzı, sabit fiyatla talep toplama ve satış yöntemiyle gerçekleştirilecek. Ek satış hakkı bulunmayan halka arzda, tahsis grupları, yüzde 50 oranında yurtiçi bireysel yatırımcılar, yüzde 40 oranında yurtdışı kurumsal yatırımcılar ve yüzde 10 oranında da yurtiçi kurumsal yatırımcılar olarak belirlendi.

Halka arz öncesi piyasa değeri 202 milyon 610 bin 679 TL olarak açıklanan ODAŞ Enerji’de, halka arz öncesi ödenmiş sermaye de 30 milyon TL düzeyinde bulunuyor.

Bizim Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, hisse birim fiyatı 5 TL olarak belirlenirken, 12 milyon TL’lik nominal sermaye artımıyla birlikte halka arz sonrası sermayenin 42 milyon TL olacağı açıklandı.

Bedelli yapmama taahhüdü, şirket tarafından 365 gün; satmama taahhüdü ortaklar tarafından yine 365 gün olarak açıklanan halka arzda, temettü politikası “dağıtılabilir kârın yüzde 20’si” olarak açıklandı.

“Üretim, ticaret ve satış birlikte, hızlı büyüme”

ODAŞ’ın mevcut durumunu ve gelecek potansiyellerini değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Bahattin Özal, ODAŞ Enerji’’nin, üretim alanında büyüyen kârlı yatırımlarının yanı sıra, 33 bini aşkın abonesiyle sektörün, en çok serbest tüketici abonesine sahip elektrik satışı ve ticareti yapan şirketi konumunda bulunduğunu söyledi:

“ODAŞ Enerji’nin, Şanlıurfa’da bulunan ODAŞ Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin 3. etap yatırımını Haziran ayında tamamlıyoruz ve santralin şu anda 128 Megawat (MW) olan kapasitesi bu yıl 140 MW’a çıkıyor. ODAŞ’ın önümüzdeki yıllarda devreye alınacak 19 MW’lık HES yatırımları, Konya Ağrı Doğalgaz için 63 MW’lık lisansı ve 2014 yılında yatırım sürecine başlanacak Zonguldak Filyos’taki 350 MW’lık kömür santrali yatırımıyla birlikte, 2017 yılında toplam 570 MW civarı bir kurulu güce ve 3,5 milyar kwh elektrik üretime ulaşmasını hedefliyoruz.”

Finansal verilerle ilgili olarak da Abdülkadir Bahattin Özal, “Özet finansal verilerimiz de üretimden gelen gücümüzün mali tabloya yansıdığını gösteriyor. 2012 yılında 258 milyon lira olan satışlarımız, 2013’ün ilk çeyrek verileriyle yıllık projeksiyonlarda yüzde 140’lık bir artışa ve 633 milyon liraya ulaşıyor. Yine 2012’de 32.1 milyon TL olarak gerçekleşen faiz, amortisman ve vergi öncesi kârımız, benzer projeksiyonlarda yüzde 63’lük bir artışla 52.5 milyon TL’ye çıkıyor. Yatırımcılarımız halka arz edilen hisseler için talep toplarken bu güçlü üretim ve finans yapısına ve yarının enerjisine ortak olacaklar” dedi.