13 °C

OPEC toplantısı öncesi petrolün varil fiyatı 54 dolar seviyesinde

Brent petrolün varil fiyatı, bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak OPEC'in 172. Olağan Toplantısı öncesinde, 54,44 dolardan işlem görüyor.

OPEC toplantısı öncesi petrolün varil fiyatı 54 dolar seviyesinde

Bu sabah güne 54,07 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.07 itibarıyla yüzde 0,68 artarak 54,44 dolara ulaştı. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 51,81 dolardan alıcı buldu. Brent petrolün varil fiyatı, dün 54,11 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 54,59 doları görmüştü.

Bugün, küresel petrol piyasasında gözler Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak 172. OPEC Olağan Toplantısı'nda olacak. Toplantıda petrol üretimini kısma kararının süresinin uzatılmasına ilişkin görüşmelerin yapılması bekleniyor.

Rusya ve Suudi Arabistan geçen hafta petrol üretim kısıntısının Mart 2018'e kadar uzatılması gerektiği konusunda anlaşmışlardı. Genel olarak Suudi Arabistan ile ortak politika izleyen Kuveyt kesintilerin uzatılmasını desteklediğini açıklamıştı. İran da OPEC üyelerinin petrolde üretim kesintisini desteklemesi durumunda, karara uyacağını bildirmişti.

Uzmanlar, OPEC üyelerinin üretimi kısma konusunda anlaşmaya varmasının mümkün olduğunu, ancak kesintinin bu yılın ilk çeyreğindeki şekliyle uygulanması durumunda anlaşmanın petrol fiyatları üzerindeki etkisinin zayıf kalabileceği görüşünü aktarıyor. Petrol fiyatlarında, istikrarlı ve belirgin bir arz kesintisi ihtiyacının söz konusu olduğu vurgulanıyor.

ABD'de ticari ham petrol stokları 7 hafta üst üste düştü

Öte yandan, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 4,4 milyon varil (yüzde 0,9) azalışla 516,3 milyon varile düştüğünü açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 2,4 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta da ham petrol stokları 1,8 milyon varil düşüş kaydetmişti. Böylece, ABD'de ticari ham petrol stoklarında 7 hafta üst üste düşüş yaşandı.

Bugün küresel piyasalarda, İngiltere 1. çeyrek 2017 büyüme, ABD nisan ayı toptan stoklar ve haftalık işsizlik başvuruları verileri izlenecek.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 54,45-54,56 dolar aralığının direnç bölgesi, 54,23-54,34 doların ise destek seviyesi olarak izlenebileceğini belirtiyor.

Küresel piyasalar OPEC ve NATO toplantılarına odaklandıKüresel piyasalar OPEC ve NATO toplantılarına odaklandı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.