31 °C

Patlama sonrası dolar yükseldi

Suruçtaki patlamanın yarattığı tedirginlik TL'nin dolar karşısında negatif ayrışmasına neden oldu.

Patlama sonrası dolar yükseldi

Doların küresel bazda değer kazancı gelişmekte olan para birimlerinin yüzde 1'e yaklaşan değer kaybı yaşamasına neden olurken Suruçtaki patlamanın yarattığı tedirginlik TL'nin negatif ayrışmasına neden oldu.

Dolar, ABD'de faizlerin önümüzdeki dönemde yükseleceği beklentisiyle geçen hafta kaydettiği geniş banttaki kazanımları korurken altın fiyatları beş yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde saat 11.45 sularında büyük bir patlama meydana geldi. Gelen ilk bilgiler; 10'nun üzerinde ölü ve 40'ın üzerinde yaralı olduğu yönünde. 

 

16 Temmuz Perşembe günü 2.65'in hemen altında işlem gören ve bugün güne 2.66 civarında başlayan dolar/TL saat 12:46'da 2.6861/2.6876 seviyesinde işlem gördü. Kur en yüksek 2.6878'i test etti.

Bankacılar TL'deki değer kaybının ana nedeninin küresel gelişmeler olduğuna dikkat çekerken bir bankanın döviz masası işlemcisi,"Sınırdaki hareketlilik endişe verici. Sınırımızdaki gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarını azaltabilecek bir hükümetin henüz kurulamamış olması TL'deki değer kaybını hızlandırmış görünüyor" dedi.

Reuters verilerine göre saat 12:51'de Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 0.85 değer kaybederken TL yüzde 1.24 değer kaybı ile gelişmekte olan para birimleri arasında en çok değer kaybeden oldu.

BIST 100 endeksi de ilk seansı yüzde 1.21 kayıpla 81,790.08 puandan kapattı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap