13 °C

Petkim'in kârı yüzde 169 arttı

Petkim 2017 üçüncü çeyrekte yüzde 169 artışla 372 milyon liraya net kâr elde etti. Bu dönemde şirketin net satışlarında da yüzde 83 artış kaydedildi.

Petkim'in kârı yüzde 169 arttı

Petrokimya Holding AŞ'nin (Petkim) yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği net kâr, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 169 artarak 372 milyon liraya ulaştı. Petkim'den yapılan açıklamaya göre, şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı da aynı dönemde yüzde 145 artarak 424 milyon lira oldu.

Bu dönemde şirketin net satışları yüzde 83 artarak 969 milyon liradan 1,8 milyar liraya yükseldi. Petkim'in yılın üçüncü çeyreğindeki net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 169 artarak 372 milyon liraya çıktı.

Şirketin yılın dokuz aylık dönemindeki ihracatı ise yüzde 66 artışla 544 milyon dolar oldu. Böylece söz konusu dönemde geçen yılın tamamında ulaşılan ihracat rakamı geçilmiş oldu.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, "Peş peşe açıkladığımız güçlü finansal sonuçlar Petkim'e olan güveni ve yatırımcı ilgisini artırarak bizlere yurt dışında yüksek tutarlı ve uzun vadeli tahvil gerçekleştirme fırsatı sunuyor." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.