10 °C

Petrol 55 dolarda dengelendi

Brent petrolün varil fiyatı, dün 56 doların üzerinde tutunamamasının ardından bugün 55 dolar seviyelerinde dengelendi.

Petrol 55 dolarda dengelendi

Dün en yüksek 56,41 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, stok verilerinin ardından kazançlarını geri vererek günü 55,54 dolardan tamamladı. Bugün ise güne 55 doların hemen üzerinden başlayan Brent petrolün varil fiyatı, 54,9-55,4 dolar dar bandında hareket ediyor.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise dünkü yatay seyrine bugün de devam ederek saat 10.55 itibarıyla yüzde 0,5 azalışla 52,5 dolardan işlem görüyor.

Amerikan Petrol Entitüsü (API) tarafından dün açıklanan haftalık petrol stokları 4,7 milyon varil arttı. Piyasa beklentileri söz konusu verinin 1,6 milyon varil azalması yönündeydi.

Analistler, dün dolar endeksindeki yatay seyre karşın petrol fiyatlarının, ABD'de artan petrol stokları ve kar satışlarının etkisiyle 56 doların üzerinde tutunamadığını belirterek, teknik açıdan 54,3 doların destek, 57,5 doların ise direnç olarak takip edileceğini kaydetti.

Bu akşam sonuçlanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından çıkacak kararların fiyatlar üzerinde belirleyici olacağını vurgulayan analistler, API sonrası ABD Enerji Bakanlığınca açıklanacak petrol stokları verisinin öneminin arttığını dile getirdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.