13 °C

Petrolün ateşi altına da sıçradı

OPEC toplantısının tepetaklak olan petrol fiyatları altında da düşüşü beraberinde getirdi.

Petrolün ateşi altına da sıçradı

Selçuk ALTUN - DÜNYA Online

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) toplantısının ardından sert düşüşler gösteren petrol fiyatları diğer emtialar gibi altında da satış baskısı yarattı. 

Dün 1.199 dolar seviyelerini gören altının ons fiyatı, bu sabah 1.181 seviyelerine kadar geri çekildi. 

Satıcılı seyrini sürdüren altının ons fiyatı şu dakikalarda (10:30) 1.185 seviyelerinden işlem görüyor. 

İsviçre yapılacak referandum kritik

Haftanın son işlem günü olan bugün aynı zamanda İsviçre referandumu öncesi de son işlem günü olma özelliği taşıyor. 

Bilindiği gibi 30 Kasım Pazar günü İsviçre Merkez Bankası'nın altın rezervlerini yüzde 20'ye çıkarması için referandum yapılacak. 

Referandumdan evet çıkması durumunda İsviçre Merkez Bankası 1500 tonluk (yıllık dünya üretiminin yarısı) altın alımı yapacak. Bu altın alımıyla birlikte şu an dünyada 7'inci büyük altın rezervine sahip olan İsviçre Merkez Bankası referandumdan sonra gerçekleştireceği alımlarla ABD ve Almanya merkez bankalarının ardından üçüncü sıraya çıkacak.

Ancak referandumdan evet çıkma ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor. Son anketlerde evet oyları yüzde 40'larda kalıyor.

Teknik analiz

Ekonomik veri akışında bugün altın fiyatları açısından önemli bir data bulunmadığını belirten analistlere göre, teknik olarak 1,185 dolar seviyesi üzerinde tutunmayı başarırsa tepki alımları gelebilir. Bu durumda 1,199 dolar ve 1,204 dolar dirençleri öne çıkarken, satış baskısının devamı halinde ise kademeli olarak 1,180 dolar ve 1,174 dolar seviyeleri hedeflenebilir. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.