10 °C

Piyasa dostu açıklamalar rekor getirdi

Fed Başkanı Yellen'ın piyasa dostu açıklamaları faizlerin ve doların düşmesini, S&P 500 endeksinin ise tarihinin en yükseğinden kapanmasını sağladı. Dolar/TL ise 2.13'ün altına indi

Piyasa dostu açıklamalar rekor getirdi

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası (Fed) dün akşam beklentiler doğrultusunda parasal genişlemeyi 10 milyar dolar daha azaltarak aylık 35 milyar dolara düşürürken, ekonomiye ilişkin tahminleri ve Başkan Janet Yellen'in piyasa dostu açıklamaları faizlerin ve doların düşmesini, S&P 500 endeksinin ise tarihinin en yükseğinden kapanmasını sağladı.

Fed, mayıs ayında beklentilerden fazla yükselen enflasyon için 2014 yıl sonu tahminini sınırlı yükselişle 1,5 - 1,7 aralığında tutarken, faiz artırım sürecinin başlaması için izlenen çıpalardan biri olan yüzde 2 enflasyonun altında kalan tahmin piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Büyüme ve enflasyon verilerinde yapılan sınırlı revizyonlar, Fed'in ekonomiyi düşük faizle desteklemeye devam edeceği beklentilerini artırırken, Başkan Janet Yellen'in açıklamaları da bu beklentiyi destekledi.

Yellen'in, son günlerde beklentileri aşan makroekonomik verilerin ardından şahin açıklamaların gelebileceği beklentilerine karşın piyasa dostu açıklamaları ile dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında düşüşe geçerken, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,59'a geriledi. Dow Jones endeksi dün yüzde 0,58 yükseliş kaydederken, S&P 500 endeksi ise yüzde 0,77 artışla tarihinin en yüksek kapanış rekorunu 1.957 puana taşıdı.

Avrupa ve yurtiçi piyasalar, dün Fed öncesi yatay band içinde karışık bir seyir izlerken, küresel piyasalarda dolara olan talebin artması ile avro/dolar 1,3540'a dolar/TL 2,15'in üzerine yükselmişti. Uluslararası piyasalarda Fed kararlarının ardından euro/dolar paritesi 1,3590 seviyelerinde dengelendi.

Dolar/TL düşüşe geçti

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerin uzun vadede geleceği seviyeyi aşağı yönlü revize etmesiyle dolar/TL sert düşüş ile güne başladı. TL'nin dolar karşısındaki değer kazancı yüzde 1'in de üzerine çıktı. Dün akşam 2.14'ün hemen üzerinde işlem gören dolar/TL bu sabah 2.1256/2.1269 seviyesinden güne başladı.

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, "Fed 2015 politika faizi projeksiyonlarının orta noktası yüzde 1.00'den yüzde 1.13'e güncellenirken, 2016 projeksiyonlarının orta noktası yüzde 2.25'ten yüzde 2.50'ye güncellendi. Fakat uzun vadeli faiz projeksiyonlarının orta noktası yüzde 4.00'ten yüzde 3.75'e çekildi" dedi ve ekledi:

"Piyasalar açısından asıl önemli olacak olgunun kurumun ekonomiye ilişkin projeksiyonlarından ziyade, ilk faiz artırımı ve uzun vadede faizlerin bulunacağı seviyeler. Fed, dünkü FOMC toplantısında politika faizlerinin uzun vadede geleceği seviyeyi aşağı yönlü revize ederken, piyasalar da bu kararı oldukça memnuniyetle karşılamış görünüyor."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.