9 °C

Piyasalar haftayı kötü kapattı

Borsa haftanın son işlem gününde yüzde 2'ye yakın düşüş yaşarken, dolar kuru 2.31'i geçerek yıl başından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Piyasalar haftayı kötü kapattı

Borsa İstanbul (BIST), günün ikinci yarısında artan satış baskısıyla geriledi.

İlk seansta satış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 Endeksi, 83700 seviyesinde tutunarak, dengelenme çabasına girdi.

İkinci yarıda artan satış baskısı ile 83061 puana kadar gerileyen BIST 100, günü 83.226 puan ile (yüzde 1,7) 1.491 puan ekside tamamladı.

İşlem hacmi birinci seansta 1.933.972.492 TL, ikinci seansta 2.556.993.256 TL olurken, toplam işlem hacmi 4.490.965.748 olarak gerçekleşti.

Avrupa borsalarında aşağı hareketin haftanın son gününde de devam edeceği beklentisi Borsa İstanbul'un açılışında etkili oldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle hisse senedi piyasalarında gerilemeler yaşanırken, gün içinde Euro bölgesi sanayi üretim ve istihdam rakamları ile ABD tüketici güven endeksi ile Uluslararası Enerji Ajansı'nın petrol raporu takip edildi.

Dolar 2.31'i geçti

ABD Merkez Bankası Fed'in gelecek hafta yapılacak toplantısı öncesinde dolar, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. 

TL karşısında da güçlenen dolar, bankalararası piyasada dolar 2,31'in üzerine çıkarak 29 Ocak'tan bugüne en yüksek düzeyi gördü.

2,3116 ile yıl başından bu yanan en yüksek düzeye çıkan kur, piyasaların kapanış saatleri itibariyle bu seviyelerdeki seyrini sürdürüyor.

TL, en çok değer kaybeden 3'üncü para birimi

Türk Lirası bugün itibariyle gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden üçüncü para birimi. Dolara karşı en çok kaybı Rus Rublesi yaşarken, onu Endonezya Rupisi izledi. 

Fed kaygı yaratıyor

Fed'in gelecek hafta yapacağı toplantıda faizin seviyesi için kullanılan 'kaydadeğer süre' ifadesinin kaldırılabileceği beklentisi endişe yaratıyor. Bu ifadenin kalkması Fed'in erken faiz artışı yapabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.