5 °C

Piyasalarda satışlar hızlandı

ABD verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından azalan risk iştahı ile borsalarda sert düşüşler gözlendi. BIST yüzde 1,22 düşüşle 71.062 puandan, dolar 3.0380 liradan kapandı.

Piyasalarda satışlar hızlandı

Küresel pay piyasaları, ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasının ardından sert bir şekilde düşüşe geçti. ABD'de açıklanan perakende satışlar ve New York Fed imalat sanayi endeksinin beklentilerin belirgin şekilde altında kalmasının ardından borsalar sert bir şekilde düşerken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 1,99 ile son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Avrupa’da düşüş yüzde 3'ü buldu

Dolar, diğer para birimleri karşısında değer kaybederken, güvenli liman alımlarıyla altının onsu yüzde 1,5 yükselerek 1.097,45 dolara kadar çıktı. ABD'de endeks vadeli işlem kontratlarında kayıplar yüzde 2'yi aşarken, Avrupa borsalarında da ortalama yüzde 3 düşüşler dikkat çekti

BIST yüzde 1.2 düştü, dolar 3.04’ün altında kaldı

Küresel piyasalardaki negatif havanın etkisi ile BIST 100 endeksi yüzde 2'ye yakın düşüşle analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 71.000 puanın altına kadar geriledi. Borsa günü yüzde 1,22 düşüşle 71.062,00 puandan tamamladı, işlem hacmi 4,2 milyar TL oldu.

Güne 3.0330 civarında başlayan dolar/TL gün içerisinde 3.04'ü aştı. Serbest piyasada dolar 3.0380 liradan kapandı. 

Euro/dolar paritesinin 1,10 sınırına yükselmesinden destek bulan euro/TL ise 3,3433 ile son 3 ayın zirvesine yükseldi. Euro günü 3.3260 liradan tamamladı.

Analistler, küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin, beklentileri karşılamayan verilerle arttığını, bunun da piyasalarda risk iştahını azalttığını ifade ediyor. Azalan risk iştahının, öncelikle güvenli liman alımları ile altın ve tahvil piyasasında etkili olduğunu, pay piyasalarında ise satış baskısını artırdığını kaydeden analistler, özellikle ABD borsalarında destek seviyelerinin kırılması ile zarar-kes (stop-loss) satışlarının da devreye girdiğini, bunun da düşüşü hızlandırdığını tahmin ediyor. 

ABD'den bir kötü veri daha

Bu arada ABD'de sanayi üretimi aralıkta yüzde 0.4 ile beklenenden çok daraldı. Beklenti yüzde 0.2 daralma olacağı yönündeydi. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı ise yüzde 76.5 ile beklentilerin hafif altında kaldı.

ABD borsaları sert düştü

ABD borsaları kötü gelen perakende satışları, sanayi üretimi verileri, petrol fiyatlarının 30 doların altına düşmesi ve Çin borsalarından gelen satış dalgasıyla cuma gününe sert düşüşlerle başladı. 

Dow Jones Sanayi endeksi 350 puandan fazla düşüşle kritik seviye olan 16 bin seviyesinin altına geriledi. S&P 500 endeksi ise yüzde iki düştü. Nasdaq endeksi de TSİ 16:50'de yüzde 2,26 düşerek 4509,71 puana geriledi. 

Lindsey Group Baş Piyasa Analisti Peter Boockvar, "Açıkça bu düşüş küresel büyüme endişeleriyle başlamıştı. Ve şimdi bizi (ABD) vuruyor. Perakende ve sanayi üretimi verileri kötü gelince sert düşüler yaşanıyor' dedi. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.