13 °C

Piyasalarda veri takvimi hareketleniyor

Küresel piyasalar ABD'de açıklanacak verilere odaklandı.

Piyasalarda veri takvimi hareketleniyor

Küresel piyasalar, bugün hareketlenecek veri takvimine ve açıklanmaya başlanacak 4'üncü çeyrek şirket bilançolarına odaklandı.

ABD'de dün açıklanan işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 247 bin ile beklentilerin altında kaldı. Veri takviminin görece zayıf olmasının da etkisiyle piyasalarda sakin bir seyir izlenirken, önceki akşam Donald Trump'ın açıklamalarıyla birlikte başlayan dolar endeksi ve 10 yıl vadeli tahvil faizlerin düşüş eğilimi dün de devam etti. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,32, S&P 500 endeksi yüzde 0,21 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,29 değer kaybederken, 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içinde 2,3072'ye kadar gerilese de günü yüzde 2,3581'den tamamladı.

Avrupa borsaları

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan 2016 yılı büyüme verisinin yüzde 1,9 ile beklentileri aşmasına karşın DAX endeksi yüzde 1,07, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,51 değer kaybetti. İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yatay bir seyir izledi. Avro/dolar paritesi Trump'ın açıklamaları sonrası başlayan yükselişi ile dün analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 1,06 seviyesini aştı. Parite dün en yüksek 1,0685'i görmesinin ardından bugün Asya piyasalarında 1,0610 seviyelerinde dengelendi.

Asya borsaları

Bugün Asya'da açıklanan verilere göre Çin'de ihracat aralık ayında yüzde 6,1 azalarak beklentilerin altında kalırken, dış ticaret fazlası da 40,8 milyar dolara geriledi. Verilerin ardından Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,18 geriledi, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise dolar/yen paritesindeki yükselişten bulduğu destekle yüzde 0,7 yükseldi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.2 gerilerken, bir önceki seansta Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Haftalık bazda ise endeks yüzde 1.8 yukarıda seyrediyor.

Veri gündemi yoğun

Analistler, bugün ABD'de hareketlenecek veri takvimi ile açıklanacak şirket bilançolarının takip edileceğine değinerek, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin konuşmalarının da piyasaların odağında olacağını dile getirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

16.30 ABD, aralık ayı ÜFE

16.30 ABD, aralık ayı perakende satışlar

18.00 ABD, kasım ayı işletme stokları

18.00 ABD, ocak ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

22.00 ABD, aralık ayı Hazine bütçe dengesi

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap