11 °C

"Türk bankacılık sisteminin görünümü durağan"

Türk bankacılık sektörü için aşağı yönlü risklerin arttığına dikkat çeken Fitch Ratings, görünümünün 'durağan' olduğunu bildirdi.

"Türk bankacılık sisteminin görünümü durağan"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörününü görünümünün 'durağan' olduğunu, görünümün bankaların zarar absorbe etme kapasitelerinin yeterli seviyede olmaya devam edeceği beklentileriyle desteklendiğini bildirdi. 

Temel senaryoda bankaların önemli finansal değerlerinin 2016'da cari seviyelere paralel kalacağını öngördüklerini belirten Fitch, ancak sektör için aşağı yönlü risklerin arttığını da vurguladı. 

Fitch, 2016'da bankaların Basell III sermaye tamponlarını karşılamaları gerekeceğine işaret ederek, bunun bankaların sağlıklı borç ödeme yeterliliklerine sahip olmalarını destekleyeceğini de savundu. 

Bankaların kısa-orta vadede borç ödeme yeterliliklerini desteklemek için hisse senedi ihracı veya Tier 2 ihracı yoluylla sermaye artırmaya ihtiyaç duyabileceklerine inanan Fitch, ciddi orandaki kredi büyümesi ve TL'de daha fazla değer kaybı olasılığının sermaye rasyolarını aşındırabileceğine dikkat çekti. 

Fitch raporunda Basel III kurallarının Türkiye'de 2016'dan itibaren uygulanmasının gerekeceğini ve 2019'da bankaların risk ağırlıklı varlıklarını yüzde 2,5'i seviyesinde sermaye tamponu oluşturmalarının isteneceğine de işaret etti. Türkiye'nin en büyük 7 bankası için 2015 Eylül sonu itibariyle CET 1 oranının yüzde 11 olduğunu belirten Fitch, ancak sıkı sermaye kurallarının bu oranlar üzerinde baskı yaratabileceğini ve oranı yüzde 9 olan minimum seviyelere yaklaştırtırabileceğini de vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.