12 °C

Rönesans 150 milyon TL tahvil ihraç etti

Rönesans Holding A.Ş'nin 17-18 Aralık 2012 tarihlerinde İş Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleştirilen tahvil ihracı sonuçları açıklandı.

Rönesans 150 milyon TL tahvil ihraç etti

İSTANBUL - Rönesans Holding'in 75 milyon TL nominal değerde 3 yıl vadeli tahvil ihracına yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Gösterge devlet tahvili üzerine % 3,25 ek getiri seviyesinden fiyatlanan ihraçta yatırımcıların bu seviyeden 334 milyon 113 bin TL tutarda talebi sonucu, işlem büyüklüğü tavan tutar olan 150 milyon TL'ye yükseltildi.
 
Talebe göre halka arz miktarı artırıldı

Rönesans Holding A.Ş'nin 17-18 Aralık 2012 tarihlerinde İş Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleştirilen tahvil ihracı sonuçları açıklandı. Nitelikli Yatırımcılara Satış yöntemiyle gerçekleştirilen ihraç için yatırımcılar %3,25 ve %3,75 ek getiri aralığından talepte bulunurlarken, taban ek getiri seviyesi olan %3,25 seviyesinden gelen 334.113.000-TL talep neticesinde işlem tutarı 150.000.000 TL'ye yükseltildi.
 
İnşaat, gayrimenkul yatırım ve enerji üretim alanında faaliyet gösteren Rönesans Holding, 3,3 milyar dolar aktif büyüklüğüyle ülkemizin önde gelen holding kuruluşlarındandır.  1993 yılında Erman Ilıcak tarafından kurulan şirket, 25.000'i aşkın çalışanıyla başta Türkiye ve Rusya olmak üzere 11 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mevduata alternatif getiri olanağı

Tamamı Nitelikli Yatırımcılara satılan ihraçta, 15'i yurtdışından olmak üzere toplam 207 adet yatırımcıya satış gerçekleştirildi. 3 ayda bir belirlenen değişken faizli tahvil ihracı, yatırımcılara aylık kupon ödemelerinde bulunurken, banka mevduatına alternatif bir yatırım aracı olarak da öne çıkmaktadır.

Rönesans Holding tahvilleri %3,25 ek getiri oranıyla yıllık %8,85 basit (%9,22 bileşik) faiz oranıyla fiyatlandı. Özellikle düşen faiz ortamında alternatif getiri arayışlarına yönelen yatırımcılar, gerek ödenen ek getiriler, gerekse bireysel yatırımcılar için mevduata nazaran %5 vergi avantajı sebebiyle özel sektör tahvilleri son yıllarda artan yatırımcı ilgisiyle karşılaşmaktadır.
 
 İşlem İş Yatırım liderliğinde gerçekleşti

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde gerçekleşen ihraç ile Rönesans Holding'e sermaye piyasalarından 3 yıl vadeli bir finansman kaynağı sağlanırken, yatırımcılara da tasarruflarını sermaye değerlendirebileceği bir alternatif sunulmuş oldu. 2012 yılında toplam 38,5 milyar TL düzeyinde özel sektör tahvil ihracı gerçekleşirken, İş Yatırım aracılığını gerçekleştirdiği 9,15 milyar TL tutarında işlemle bu piyasada lider aracı kurum konumda bulunmaktadır.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.