8 °C

Şimşek: 'Şüpheli işlem sorunu' çözüldü

Maliye Bakanı Şimşek: "Finansal kuruluşlarımızın buna bankalar dahil, MASAK'a şüpheli işlem bildiriminde artık bir sorun kalmadı." dedi.

Şimşek: 'Şüpheli işlem sorunu' çözüldü

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şüpheli işlem bildirimi noktasındaki çalışmalarının sonuç verdiğini belirterek, "Finansal kuruluşlarımızın buna bankalar dahil, MASAK'a şüpheli işlem bildiriminde artık bir sorun kalmadı. Bu konuda uyarılarımızı dikkate alan bankalara teşekkür ediyorum" dedi. 

Şimşek, Organize Suçların Yol Açtığı Mali, Ekonomik ve Sosyal Etkilerin Tespiti ve Analizi Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) küresel ölçekte terörün finansmanı ile mücadele eden bir organizasyon olduğunu söyledi. 

Şimşek, "FATF'ın 3. tur değerlendirmelerinde Türkiye birtakım eksikleri nedeniyle düzenli takip sürecine hatta koyu gri listeye alınmıştı. Fakat son dönemde gerek mevzuatta gerekse uygulamada önemli adımlar attık ve bunların sayesinde Türkiye'nin Ekim 2014 itibariyle hem takip sürecinden hem de koyu gri listeden çıkartılması kararlaştırıldı. Önümüzdeki dönemde 4. tur değerlendirmeleri yapılacak, burada aklama, terörizm ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı ile mücadele ön planda olacak ve muhtemelen 2017'de yapılacak. Türkiye olarak ulusal risk değerlendirme çalışmalarını hızlı bir şekilde yapıyoruz. Çünkü bu tür konulara bizim risk temelli yaklaşmamız lazım" diye konuştu. 

Terörün finansmanı ve aklama konusundaki mücadelenin AB süreci açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Şimşek, Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığında da uluslararası vergi, yolsuzlukla mücadele gibi birçok konuda dönem başkanı olarak çalışma gerçekleştireceğini bildirdi.  

Şimşek, G-20 ve OECD işbirliği ile 2015 yılının mayıs ayında bir vergi sempozyumu düzenleyeceklerini anlatarak, burada otomatik bilgi değişimi gibi birçok alanda çalışma yapacaklarını dile getirdi. 

Mali Suçları Araştırma Kurulunun (MASAK) da muadili kuruluşlarla çalışma içinde olduğunu söyleyen Şimşek, "MASAK, bugüne kadar 43 ülkenin muadil kuruluşları ile mutabakat muhtıraları imzalamıştır. Küresel anlamda mücadele için bu çok önemli" dedi. 

Mehmet Şimşek, bilgi değişime aracılık eden Egmont Grubu'nun çalışmalarına aktif bir şekilde iştirak ettiklerini vurgulayarak, "Muhtemelen 2016 yılında Egmont Grubu Genel Kurulu Toplantısının Türkiye'de yapılması planlanıyor. Bu da Türkiye için çok önemli bir etkinlik olacak" diye konuştu. 

"Finans sektöründeki aktörleri yakından izliyoruz" 

Bakan Şimşek, suç gelirleri ve terörün finansmanı konusuna girince karşılarına finans kuruluşlarının, kargo şirketlerinin, online bahis ve kumar etkinliklerinin çıktığını belirterek, bu aktörler nezdinde şüpheli işlem bildirimi noktasında çok etkin denetim yaptıklarını söyledi. 

Gerek finans sektöründe gerekse diğer sektörlerdeki aktörlerin performanslarını yakından izlediklerini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: 

"Bu konudaki çalışmalarımızı sonuç veriyor. Yakın dönemde finans kuruluşları nezdinde yaptığımız denetimler sonucunda bulunan eksikliklerin hızlı bir şekilde giderilmesi yoluna gidildi. Bu hafta itibariyle eksiklerinin tespit ettiğimiz kuruluşlar, bunları giderme noktasında gerekli adımları atmaya başladılar. Uyum noktasında da bütün aktörlerin, hızlı bir şekilde ilerleme kaydettiğini açık bir şekilde söyleyebilirim."  

"Uyardığımız 3 banka gereğini yaptı" 

Konuşmasının ardından AA muhabirinin finansal kuruluşların bankaları kapsayıp kapsamadığına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Şimşek, finans kuruluşlar derken bankaları da kastettiğini söyledi.  

Yaklaşık 15-20 gün önce 3 bankayı uyardıklarını anımsatan Şimşek, "Finansal kuruluşlarımızın buna bankalar dahil, MASAK'a şüpheli işlem bildiriminde artık bir sorun kalmadı. Bu konuda uyarılarımızı dikkate alan bankalara teşekkür ediyorum" dedi. 

Maliye Bakanı Şimşek, 7 Aralık'ta, suçtan elde edilen gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadele açısından MASAK'la etkili işbirliği yapmayan bankaların olduğunu, 3 bankayı bu kapsamda uyardıklarını da açıklamıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.