15 °C

S&P'den ABD için not değerlendirmesi

S&P, "Trump liderliğinde ABD'nin AAA kredi notunu yakın zamanda geri kazanması muhtemel değil" değerlendirmesinde bulundu

S&P'den ABD için not değerlendirmesi

ABD'nin AAA seviyesindeki kredi notunu kaybetmesinin üzerinde 5 yıldan fazla bir zaman geçtiğini belirten S&P'nin ülke kendi notları şefi Moritz Kraemer, Trump yönetimindeki ABD'nin AAA not seviyesini yakın zamanda geri kazanmasının muhtemel olmadığını söyledi. 

Geride kalan 5 yıllık sürenin ABD'nin AAA notunun AA'ya indirilmesine neden olan bütçe açığı ve borç yükü artışı endişeleri konusunda S&P'yi haklı çıkardığını belirten Kraemer, "Dünyanın en büyük ekonomisin bu endişeleri defetmek için gerçekte çok fazla bir şey yapmıyor. Cari politika yapılı çok belirsiz" diye konuştu.

Kraemer ayrıca, AAA seviyesinde bir ülke kredi notuna sahip olunabilmesi için biraz daha görüş netliğine sahip olunmasını ve politikalarda daha fazla süreklilik beklediklerini de vurguladı.
2017'de ABD ekonomisinde büyümenin daha yüksek olacağı beklentilerine rağmen Trup'un politikalarının soncu olarak ABD&'nin bütçe açığında bir artış yaşanmasından endişe eden Kraemer, "Daha fazla büyüme ve daha az borcu sahip olunacağını söylemek elbetteki kolay, ancak ortaya konacağı ifade edilen politika karışımı bu sonucun sürdürülebilirolacağına işaret etmiyor" dedi.

S&P

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap