15 °C

Suudi Arabistan'dan dizginleri bırakmıyor

Pazar payını yüksek tutmaya çalışan Suudi Arabistan'ın petrol üretimi Nisan'da rekor seviyelere yakın seyretti.

Suudi Arabistan'dan dizginleri bırakmıyor

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, ülkesinin Nisan ayında rekor seviyelere yakın düzeyde petrol ürettiğini ifade ederek, fiyatlardaki kırılgan yükselişe rağmen Suudi Arabistan'ın pazar payını yüksek tutmaya çalıştığının ipucunu verdi.

Bazı petrol üreticileri, Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) yüksek petrol üretimi nedeniyle fiyatlardaki yükseliş eğilimini zayıflayacağından endişe ediyor.

OPEC, daha önce Mart ayında örgütün petrol üretiminin birönceki aya kıyasla günde 810,000 varil artarak günde 30.79 milyon varile yükseldiğini ve düşük fiyatlar nedeniyle talebin beklenenden güçlü olduğunu belirtmişti.

Naimi, dünyanın en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan'ın petrol üretiminin Nisan ayında "yaklaşık 10 milyon varil" olduğunu belirtti.

Naimi Seul kentinde yapılan söyleşisinde, "Daha önce de defalarca belirttiğim gibi müşterilerimize istedikleri tutarda ürün arz etmekten memnunuz. Şu anda 10 milyon (varil) istiyorlar" dedi.

Naimi bu ay içinde yaptığı bir açıklamada ülkesinin Mart ayında günde 10.3 milyon varil ile rekor düzeyde ham petrol ürettiğini ifade etmişti. Suudi Arabistan 1980'lerin başından itibaren tutulmaya başlanan kayıtlara göre daha önce daha Ağustos 2013'te 10.2 milyon varil petrol üretmişti.
              

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap