11 °C

TL'de baskısı sürüyor

TL'de yurtiçindeki güvenlik endişeleri baskı yaratmaya devam ediyor. Dolar, haftaya cuma günkü kapanış seviyelerine yakın başladı.

TL'de baskısı sürüyor

Dolar/TL bu sabah saat 09:39 itibariyle 3.0470 seviyesinde. Sepet bazında TL ise aynı saatte 3.2538 seviyesinde. Dolar/TL Cuma günü saat 18:01'de 3.0527/3.0540, sepet bazında TL ise 3.2493/3.2510 seviyesindeydi.

Bu hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz toplantısı bekleniyor.

Fed, 16-17 Eylül tarihlerinde faiz toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantıda Fed'in faiz artırımlarına başlayabileceği beklense de Çin ekonomisinde görülen yavaşlama sinyalleri ve küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri nedeniyle faiz artışına yönelik görünüm bulanıklaştı.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen oynaklık ve büyüme endişeleri nedeniyle Fed'in bu ay bir faiz artırımına gitme olasılığı fiyatlamalara girmedi, ancak sınırlı sayıda da olsa bazı analistler faiz artırımı beklentisini taşıyor. Fed'in bu ay faiz artırımına gitmesi piyasalarda sert hareketlerin görülmesine neden olabilir" dedi ve şöyle devam etti: "Siyasi belirsizliğin ve güvenlik endişelerinin baskısı altındaki yurt içi piyasalarda da Fed kararı kritik olacak. Hafta genelinde ayrıca, yarınki Hazine ihaleleri ve cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi izlenecek."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.