8 °C

TL’ye inanıyorum, uzun vadede kazandıracak

Notus Portföy Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Murat Sağman, piyasalardakai volatilitenin süreceğini belirterek, yatırımcılara yüzde 80 TL enstürman, yüzde 20 dolar ve altın önerisinde bulundu.

TL’ye inanıyorum, uzun vadede kazandıracak

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

BORSA/FİNANS SERVİSİ
Notus Portföy Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Murat Sağman, uzun vadede TL’nin her zaman daha çok kazandırdığını ve TL’ye çok inandığını söyleyerek, “Birkaç sene içerisinde TL’nin daha kazançlı olacağını düşünüyorum” dedi. Portföylerin yüzde 80’nde TL enstürmanların olması gerektiğini kaydeden Sağman, yatırımcılara “TL portföyün içerisinde hisse senedi, iyi seçilmiş özel sektör tahvili ve bir miktar da mevduat olabilir. Çeşitlendirmek için portföyün yüzde 20’sinde de dolar ve altın bulundurabilirler” önerilerinde bulundu.

 Dolar kurunda 1.85’in altını beklemiyorum

 Dolar kurunda 1.85 liranın altını beklemeyen Murat Sağman, “Geçmiş aylarda 1,80-1,90 aralığında dengesi olan dolar kurunda artık bu aralığın 1,90-1,95’e oturmasını bekliyorum. Euro dolar paritesinin yıl sonuna doğru dolar lehine gideceğini düşünüyorum. 1,27-1,28 parite beklediğim için kur da 1,95 liralara yakın olacaktır” dedi. Endeksin 75-80 bin, faizin ise yüzde 8,5-9 aralığında hareket edeceğini tahmin eden Sağman, endekste bu seviyenin altının, faizde ise bu aralığın üzerinin görülebileceğini dile getirdi. Sağman, altına yönelik ise, “Altın tahmini yapmak kolay değil. Dolar/ons 1300’ün üstüne çıkarsa 1400-1450’ye gidebilir. 1500’ü geçemezse ise tekrar 1300’lere gelebilir. Bu seviye kritik” tahmininde bulundu.

Siyasi istikrar önemli

“Piyasalarda volatil dönem sürecek” diyen Murat Sağman, Türkiye’nin dünyadaki parasal genişlemeden nasibini alması ve siyasi istikrar gibi iki ana çıpadan olumlu etkilendiğini, bu iki temelde bozulma olmamasının önemli olacağını ifade etti. Sağman, “Türkiye’de siyasi istikrarda problem olursa kesinlikle daha negatif etkilenir. Son günlerde olumsuz yabancı raporlar gelmeye başladı. Aslında bütün herşeyin temeli cari açık” dedi.

 Para hikayesi olan ülkelere gidecek

 “Para büyüyen ülkelere gider” diyen Murat Sağman, geçtiğimiz yıl yüzde 2,2 büyüyen Türkiye’nin de büyüme hikayesi olduğunu, fakat bu seneki yüzde 4’lük hedefini tutturmasını beklemediğini ifade etti. Sağman, paranın yönüne ilişkin şunları söyledi:
“Siz olsanız yüzde 3,5 büyüyen Türkiye mi? Yoksa yüzde 3 büyüyen ABD piyasasını mı tercih edersiniz? Yabancı yatırımcı bunu karşılaştırıyor. Evet ABD’de cari açık veriyor ama o zaman devreye not farkı giriyor. Biz yatırım yapılabilir ülke notu aldık ama bizden daha iyi nota sahip olan ülkeler var. Paranın azaldığı bir durumda; daha yüksek notu ve cari fazlası, ayrıca büyüme hikayesi olan ülkeler tercih edilecektir. Örneğin BRIC ülkeleri büyümeye devam ediyor. Cari fazla veren Brezilya ve Rusya var. Rusya, petrol ihracatçısı oldğu için emtia fiyatlarındaki yükselişten faydalanacak. Ama biz ithalatçı olduğumuz negatif etkileneceğiz ve bu durum enflasyona yansıyacak. Bunları üst üste koyduğumuzda Türkiye’de hala hikaye var ama dünyadaki para azaldığı için daha iyi hikayeleri olan diğer ülkelere para kayacaktır. Bu bizden para çıkışı olacağı anlamına geliyor.”

 Fed, işsizlik verisi düşmeden faiz artırmayacak

 Piyasalarda algılamaların değiştiğini, ABD’den gelen her iyi verinin burada kötü algılandığını kaydeden Murat Sağman, “Şuanda ABD’den de karışık veriler geliyor. ABD piyasasının toparlanması için üç veri çok önemli; büyüme, tüketim ve işsizlik verisi. ABD Merkez Bankası, 1913 yılından beri işsizlik düşmeden hiçbir zaman faiz artırmamış. Bu çok önemli. FED, faizi ancak işsizlik düşerse artıracak. Şuanda yüzde 7,5’larda olan işsizlik yüzde 7’nin altına düşmeden ABD’nin faiz artıracağını düşünmüyorum “diye konuştu.
 
 BES yönetimine talibiz

Sermaye Piyasası Kurulu’nun portföy yönetim şirketlerine getirdiği sermaye şartını ‘makul’ olarak değerlendiren Murat Sağman, SPK’nın bu sektörü desteklemeye devam etmesi gerektiğini ve bu anlamda BES fonlarının yüzde 30’unu bağımsız şirketlerin yönetmesi ile ilgili vazgeçilen uygulamanın gündeme gelmesi gerektiğini söyledi. Sağman, “BES fonları şuanda sadece grup portföy yönetimi tarafından yönetiliyor. Bunun rekabete açılması, yani bağımsız portföy yönetimi şirketlerine verilmesi, sektörün ve BES’in büyümesi açısından önemli olacaktır. Piyasada ne kadar çok rekabet olursa sektör o kadar büyüyecektir” dedi.
1 Ocak 2014 tarihinden itibaren fonların Takasbank nezninde tüm bankalarda satılabilme olanağı olacak. Mesela bir bankanın müşterisi bir başka bankanın fonunu o platformdan alabilecek. Sağman, “Bu uygulama da sektörü büyütecektir” diye konuştu.

Sektör çok küçük, ileride yabancı girişi olacaktır

Sektörde 35 portföy yönetimi şirketi olduğunu söyleyen Sağman, sektörle ilgili şu bilgileri verdi: “Genellikle bu portföy yönetimi işi dünyada bağımsız kurumlar tarafından değerlendiriliyor. Dünyada ilk 5  bankanın sektördeki büyüklüğü ortalama yüzde 45-50 arasında. Biz de ise ilk 5 banka sektörün yüzde 80’ine sahip. Türkiye’de çok ciddi bir konsantrasyon var. Sektörde yaklaşık 35 şirketiz ama dünyaya baktığınızda 1000’leri bulan ülkeler var. 35’in içerisinde yabancı payı çok az. Sektör çok küçük, ileride yabancılardan da giriş olacaktır. BES fonlarının toplam GSMH’daki payı yüzde 2 gibi. Rakamlar çok düşük. Dünyada bu rakamlar bunun 15-20 katı. Burada yönetilen fon miktarı GSMH’nın yüzde 5’i, bunun yüzde 2’si likit fon, yani pasif yönetilen fonlar. Toplam fonların sadece yüzde 5’i A tipi fonlar. Bu  da bizim sektörün daha çok gelişeceğini gösteren bir durum. Bu nedenle ileride sektörde rakamların diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere göre düşük miktarlarda olduğu için yabancılar gelebilir.”

150 milyon TL varlık yönetiyoruz

2012 yılında faaliyete geçen şirketin 5 yıl sonunda 500 milyon TL varlık büyüklüğü hedefinin yüzde 30’unu gerçekleştirdiğini ve şuanda 150 milyon TL varlık yönettiklerini anlatan Sağman, “Notus Portföy İş Yatırım B Tipi Değişken adıyla bir tane fonumuz var. Şimdi yine kurucusu İş Yatırım’ın olacağı ikinci bir B tipi değişken fonu kuracağız. Kendi kategorisinde 90 fon içerisinde ilk ondayız. Fonumuzun yıllıklandırılmış getirisi yüzde 10. Şuanda fondaki müşteri sayımız 226, özel portföy yönetiminde ise 30.. Bireysel müşterilerimizde alt taban minimum 500 bin TL, kurumsal müşteriler için 1 milyon TL” diye konuştu.  
 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.