15 °C

Türk Eximbank, Asya Eximbankları ile kredi hatları açacak

Türk Eximbank Asya kıtasında yer alan üye ülkelerin ihracat kredi kuruluşları arasındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla kurulan Asya Eximbankları Forumu'nun 2017 Yıllık Toplantısı'nda forum üyesi kuruluşlarla karşılıklı kredi hatları açılmasına yönelik çerçeve anlaşma imzaladı.

Türk Eximbank, Asya Eximbankları ile kredi hatları açacak

Türk Eximbank, Asya Eximbankları Forumu'na (AEBF) daimi üye statüsü kazandı ve forum üyesi kuruluşlarla karşılıklı kredi hatları açılmasına yönelik çerçeve anlaşma imzaladı.

Avustralya'nın ev sahipliğinde Sidney'de gerçekleştirilen Asya Eximbankları Forumu'nun 2017 Yıllık Toplantısı'nda, ülkelerin karşılıklı ticaretini finanse edecek kredi hatlarına yönelik çerçeve anlaşma 11 üye kuruluşun temsilcileri tarafından imzalandı.

Kuruluşların stratejileri ve bağlı oldukları hukuki yetkiler çerçevesinde açılacak olan kredi hatlarının Asya'daki ticaret hacmine olumlu katkılar yapması bekleniyor. 

Forumun 2020'deki toplantısı Türkiye'de

Türk Eximbank heyeti, AEBF Yıllık Toplantısı'ında Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), Vietnam Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avustralya İhracat Finans ve Sigorta Kurumu (EFIC), Hindistan, Endonezya ve Tayland Eximbank yetkilileri ile ikili temaslarda bulunarak iş birliği olanakları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda, forumun 2020 yılında gerçekleştirilecek Yıllık Toplantısının Türk Eximbank'ın ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, konuya ilişkin değerlendirmesinde, hem foruma daimi üyelik sağlanmasının hem de imzalanan çerçeve anlaşmanın ihracat kredi kuruluşlarının dünya ticaretindeki etkisinin arttığı bu dönemde daha da önem kazandığını vurguladı.

Yıldırım, AEBF üyeleri ile iş birliğinin Türk Eximbank'ın Türkiye ihracatına sağladığı desteği daha da artıracağına inandığını belirtti.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.