18 °C

Türk Eximbank teminat maliyetini azalttı

Türk Eximbank, ihracatçılardan gelen talepler doğrultusunda döviz kuru forward işlemleri için başlangıç teminatı oranını yüzde 20'den 12'ye ve sürdürme teminatı oranını yüzde 15'ten 6'ya düşürdü.

Türk Eximbank teminat maliyetini azalttı

Türk Eximbank, ihracatçılardan gelen talepler doğrultusunda döviz kuru forward ve opsiyon işlemlerinde değişikliğe gitti.

Buna göre, döviz kuru forward işlemleri için başlangıç teminatı oranı yüzde 20'den yüzde 12'ye, sürdürme teminatı oranı da yüzde 15'ten yüzde 6'ya düşürüldü. Böylece ihracatçıların teminat maliyetleri önemli ölçüde azaltıldı.

Döviz kuru forward ve opsiyon işlemleri için vade sonunda nakdi uzlaşma seçeneğinin yanı sıra kaydi teslimat seçeneği de getirildi. Bu sayede vade sonunda ihracatçılar ilgili döviz tutarlarını Türk Eximbank'tan alabilecek ya da bankaya satabilecek.

Halihazırda dolar/TL, euro/TL, sterlin/TL ve yen/TL kurları üzerinden yapılan işlemlere dolar, euro, sterin ve yen para birimlerinden oluşan pariteler de eklendi. Böylece ihracatçılar euro/dolar, sterlin/dolar ve yen/dolar gibi pariteler üzerinden de işlemler yapabilecek.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap