TVF stratejik belgesi Başbakanlık'ta

TVF Başkan Vekili Karadağ, kurumun faaliyete geçmesi için hazırlanan stratejik belgenin Başbakanlık'a iletildiğini, oradan dönüşler geldikten sonra ilerleme sağlanacağını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkan Vekili Himmet Karadağ, kurumun faaliyete geçmesine yönelik çalışmaların ilerlediğine işaret ederek, stratejik planın geçen hafta Başbakanlık'a iletildiğini söyledi.

Karadağ'ın portföy yönetim şirketi olarak nitelediği TVF ekonomik büyümeyi hızlandırmak, uluslararası kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmek ve büyük projelere kaynak yaratmak amacıyla Ağustos 2016'da kuruldu.

TVF'ye çeşitli banka ve şirketlerdeki kamu hisseleri, bazı KİT'ler, gayrimenkuller ile at yarışları ve şans oyunlarına dair lisanslar 49 yıllığına devredilmişti. TVF'ye Hazine veya Özelleştirme İdaresi'nin hisseleri devredilen bazı büyük şirketler arasında Ziraat Bankası, THY, Halkbank, Türk Telekom, BOTAŞ, TPAO ve Borsa İstanbul bulunuyor.

Karadağ bugün düzenlenen basın toplantısında bağımsız denetim, kuruluş süreci ve varlık değerlemelerinin "yeni yeni" tamamlandığını, hızlı ilerlemenin "sağlıklı olmadığını" ifade etti.

Karadağ gazetecilerin sorusu üzerine, "(Önceki başkan döneminde) sunulan stratejik planı revize ederek geçtiğimiz hafta içinde Başbakanlık'a ilettik. Oradaki gündeme göre dönüşler olduktan sonra ilerleme sağlanacak" dedi.

Değerleme kuruluşlarının şu anda TVF'nin sahip olduğu şirketlerin finansalları üzerinde çalıştığını ifade eden Karadağ, "Stratejik planla beraber geçici finansallarımızı, en azından açılış rakamlarımızı da önümüzdeki hafta itibarıyla sunabiliyor olacağız" diye konuştu.

Erdoğan'dan halka arz talimatıErdoğan'dan halka arz talimatı

Bu konularda ilginizi çekebilir