9 °C

Yabancı yatırımcı son 6 ayın en yüksek alımını yaptı

Yabancı yatırımcı, kasım ayında 628 milyon dolarlık net alım ile mayıs ayından bu yana en yüksek tutarlı net alımı gerçekleştirdi

Yabancı yatırımcı son 6 ayın en yüksek alımını yaptı

İSTANBUL - Yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul'da kasım ayında 628 milyon dolarlık net alış yaparak, yılbaşından bu yana toplam net alış tutarını 2,3 milyar dolara yükseltti. 

Borsa İstanbul tarafından açıklanan verilere göre yabancı yatırımcılar kasım ayında 628 milyon dolarlık net alış gerçekleştirdi. Ağustos ve eylül ayında net satışların ardından ekim ayındaki 583 milyon dolarlık net alış ile iki aylık satışların fazlasını geri alan yabancılar, kasım ayında mayıs ayından bu yana en yüksek tutarlı net alımı gerçekleştirdi. 

Yılbaşından bu yana 2,3 milyar dolarlık net alım

Yabancı yatırımcıların kasım ayındaki alımları ile yılbaşından bu yana yaptıkları net alış toplamı 2,3 milyar dolara yükseldi.  

Analistler, faizlerin düşük seyredeceği beklentisinin artması ve petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşün TL varlıklarına ilgiyi artırdığını belirterek, yabancıların son iki aydaki güçlü alımları ile BIST 100 endeksinin kasım ayında yüzde 6,94, son iki ayda ise yaklaşık yüzde 14,5 yükseliş kaydettiğine dikkati çekti. 

Yabancıların Türk Hava Yolları alışı üst üste 4 aydır devam ediyor 

Yabancıların aylık bazda ağustos ayından bu yana net Türk Hava Yolları alışları kasım ayında da 166 milyon dolarlık net alım ile devam etti. Yabancı yatırımcıların kasım ayında en fazla alım yaptıkları diğer pay piyasaları sırasıyla Garanti Bankası, İş Bankası (C), Vakıfbank ve Turkcell oldu. Kasım ayında yabancı yatırımcıların en fazla net satış yaptığı paylar ise Kardemir (D), Tüpraş, Doğan Holding, Sabancı Holding, BİM AŞ olarak sıralandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.