7 °C

Yapı Kredi'den yeni anapara garantili fon

Yapı Kredi'den yeni anapara garantili fonİSTANBUL - Yapı Kredi, yatırımcılara vade sonuna kadar elde tutulması durumunda anapara kayıp riski taşımayan ve sabit getirili yatırım araçlarına göre daha yüksek kazanç potansiyeli sunan yeni bir anapara garantili fon daha çıkarıyor.
Yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi B Tipi Yüzde 100 Anapara Garantili Otuzüçüncü Alt Fon, Euro/TL kurunun yatırım dönemi sonundaki kapanış değerinin, yatırım dönemi başlangıcında kesinleşecek 3 farklı bant aralığı arasından, içinde kaldığı bant aralığı için belirlenmiş sabit getiriyi sağlamayı hedefleyecek.
Fonun, 14 Şubat 2013'te başlayan talep toplama süreci 21 Şubat 2013'e kadar devam edecek. Yatırımcılar, fona tüm Yapı Kredi şubelerinden minimum 2 bin lira yatırım tutarı ile başvurulabiliyor.

Anapara garantisi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, Yapı Kredi B Tipi Yüzde 100 Anapara Garantili Otuzüçüncü Alt Fon'un yatırım stratejisi itibariyle yüksek getiri potansiyeline sahip olduğunu belirtti.
Yılmaz, "Tasarruflarını lira bazında değerlendiren, önümüzdeki dönemde liranın Avro karşısında değerleneceğini düşünen ve anapara garantisi ile portföylerini çeşitlendirirken, aynı zamanda getiri elde etmek isteyen yatırımcılara Otuzüçüncü Alt Fon'umuzu öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Getirisi nasıl hesaplanıyor

Yatırım dönemi sonundaki fon getirisi hesaplaması için, yatırım dönemi başlangıç tarihindeki Euro/TL kuru baz alınarak, Euro/TL kuru başlangıç değeri hesaplanıyor.
Euro/TL başlangıç değeri üzerinden aşağıya doğru 3 farklı bant aralığı oluşturuluyor ve her bir bant için farklı sabit getiri oranı belirleniyor. Burada, dönem sonunda Euro/TL kuru ne kadar düşük olursa fonun getirisi de daha yüksek oluyor.
Yatırım dönemi sonundaki tek bir günde belirlenen Euro/TL kuru kapanış değerinin içinde kalacağı bant aralığına bağlı olarak bir getiri elde ediliyor. Euro/TL kuru kapanış değerinin, belirlenen 3 bant aralığının da dışında kalması durumunda, anapara iade ediliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.