30 °C

Yunanistan referandumu sonrası piyasalar kötü açıldı

Yunanistan'da gerçekleştirilen referandumda halkın Troyka'ya 'hayır' demesi sonrasında piyasalar haftaya satıcılı bir başlangıç yaptı.

Yunanistan referandumu sonrası piyasalar kötü açıldı

Piyasalar Yunanistan'daki referandum sonrasında belirsizliğin artarak devam etmesi nedeniyle haftaya kötü bir başlangıç yaptı. 

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi haftaya 228 puan düşüşle 80.988 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,28 oranında değer kaybetti. Buna karşın, seans içerisinde gelen alımlarla yönünü yukarı çeviren endeks, açılıştaki kayıplarını telafi etti ve ilk seansı 435 puan (yüzde 0,54) artışla 81.652 puandan tamamladı.

Cuma günü 2,69 seviyelerinde dengelenen dolar/TL, Yunanistan belirsizliği nedeniyle 2,7182'ye kadar çıktı. Sonrasında düşüşe geçen kur, öğle saatlerinde 2,69 TL seviyesinin altına geriledi. Avro/dolar paritesi ise 1,10'un altını gördükten sonra toparlanarak şu dakikalarda 1,1069 seviyelerine çıktı.

Piyasalar, Avrupa'dan gelecek haber ve açıklamalara odaklanmış durumda. 

Yunanistan "hayır" dedi

Yunanistan'da yapılan referandumda sandıktan "Hayır" kararı çıktı. 

Yunan İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı sonuçlara göre, halkın kararı, yüzde 61,31 hayır, yüzde 38,69 evet olarak yansıdı. Referanduma göre Yunanlar, kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul etmemesi yönünde karar vermiş oldu. 

Zorlu bir süreç bekleniyor

İntegral Menkul Değerler'den yapılan değerlendirmede, yeni süreçte hem Yunanistan’ı hem de Avrupa borsalarını zorlu bir sürecin beklediği belirtildi. 

Yunanistan’ın etkisinin BİST üzerinde olumsuz hissedileceği belirtilen analizde şu tespitlere yer verildi; "Bu sabah hem BİST hem de Avrupa borsalarında satıcılı bir seyir bekliyoruz. Ancak BIST’te 80300-80500 destek seviyesinde tutunabilmesi durumunda satış baskısı azalabilir ve bu bölgeden 81600 seviyesine doğru tepkiler geldiğini görebiliriz. Dolar, Asya piyasaların açılmasının ardından gelişen ve gelişmekte olan para birimlerine karşı güç kazanımını sürdürüyor. Dolarda 2.72 oldukça kritik bir nokta. Euro/dolar ise 1.09 seviyesinden tepki görse de 1.11 seviyesini geçememesi durumunda yönünü aşağıya çevirebilir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap