17 °C

Yurt içi döviz talebinde bir değişiklik yok

Morgan Stanley, TCMB'nin TL'yi güçlendirmek için attığı adımlardan sonra perakende ve şirketlerden gelen yurt içi döviz talebiyle ilişkin konularda hala bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Yurt içi döviz talebinde bir değişiklik yok

Morgan Stanley, TCMB'nin offshore TL spekülasyonunu yönetmeye yardım için ortaya koyduğu yeni araçlarını büyük olasılıkla geçmişe göre daha etkili olacağını, ancak perakende ve şirketlerden gelen yurt içi döviz talebiyle ilişkin konularda hala bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Morgan Stanley, ekonomist Ercan Ergüzel imzasıyla yayınladığı raporda, TCMB'nin geç likidite penceresini faiz koridorunun defakto üst bandı olarak kullanma ve döviz swap kolaylığı uygulama şeklindeki yeni ortodoks olmayan politikaları sonrasında 24 Ocak'taki Para Politikası Kurulu toplantısı için beklentilerinde değişiklik olmadığını belirtti.

TCMB'nin 24 Ocak toplantısında haftalık repo faizini ve gecelik repo faizini 25 baz puan artıracağını tahmin eden Morgan Stanyley, Merkez Bankası'nın daha fazla oynaklığa karşı daha iyi koruma için geç likidite penceresi faiz oranının daha yüksek, 100 baz puan gibi, artırılmasını düşünebileceğini vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap