16 °C

Zeybekci, dolarda düşüş için tarih verdi!

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ekim başından itibaren dolarda düşüşün görülmeye başlayacağı görüşünde…

Zeybekci, dolarda düşüş için tarih verdi!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, seçimlere yönelik net resmin ortaya çıkmaya başlamasıyla dolarda düşüşün hissedileceğini belirtti. NTV/CNBC-e ortak yayınında NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam'ın sorularını yanıtlayan Zeybekci, dolarda değer kaybının ekim başından itibaren hissedilmeye başlanacağına inandığını söyledi. 

TL'deki spekülatif marjın kendiliğinden kalkacağını belirten Zeybekci, şöyle konuştu:

 

"Kurla ilgili yaratılan bir algı var. Ekonomi konuşurken hemen dönüp kurla ilgili konulara giriyoruz. Türk Lirası Haziran ayına kadar dolar endeksiyle paralel değer kaybetti. Ama Haziran'dan sonra olumsuz bir süreç yaşıyoruz.  Sadece sterlin ve yenden, Kanada dolarından yüzde 7,5 oranında ayrıştırdı. Bu son derece geçici. 1 Kasım seçimleriyle ilgili net resim ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren, Ekim başından itibaren hissedilmeye başlanacağına inanıyorum. TL'deki spekülatif marjın kendiliğinden kalkacağını düşünüyorum. TL'nin euro, yene kıyasla fazladan yüzde 7,5 değer kaybı var."

Zeybekci, değerli doların ABD ekonomisi için sürdürülebilir olmadığını da söyledi.

''Reel sektör için faiz yüzde 14''

Faizle ilgili konuşan Zeybekci, "Türkiye'de reel sektörün katlandığı faiz yüzde 14 seviyesinde; bu yüksek maliyetli bir faiz bunun geçici olduğuna inanıyorum. Merkez Bankası’nın kura müdahalesi kesinlikle gerekli değil. Faiz tartışması yukarı yönlü değil aşağı yönlü olmalı" dedi.

''Merkez bankası politik anlamda bağımsız değil''

Zeybekci, Merkez Bankası bağımsızlığıyla ilgili olarak ise, “Merkez Bankası'nın bağımsızlığının araç bağımsızlığıdır, politik anlamda değildir” diye konuştu.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap