Ziraat, AYB'den 100 milyon euro kredi daha aldı

Ziraat Bankası, KOBİ'lerin finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ziraat Bankası, finansmana erişmekte güçlük yaşayan KOBİ'lerin finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile 100 milyon euroluk kredi anlaşması daha imzaladı. Sağlanan kredi, KOBİ firmalarına Türk Lirası veya yabancı para cinsinden kullandırılabilecek.

İlk 3 yılı geri ödemesiz, toplam 8 yıl vadeli kredi, 200 milyonluk yeni kaynağın ilk dilimini oluştururken, ikinci dilime ilişkin anlaşmanın da 2017 yılı içerisinde imzalanarak tüm kaynağın işletmelerin kullanımına sunulması planlanıyor. Belirtilen kredinin tamamının çekilmesiyle birlikte, 2012 yılından bu yana Ziraat Bankası'nın reel sektörün finansmanı için AYB'den sağladığı kaynak tutarı 800 milyon euroya ulaşmış olacak.

Ziraat Bankası'nın 2010 yılından bugüne kadar uluslararası finans kuruluşlarından anlaşmalar yoluyla başta KOBİ'ler olmak üzere reel sektör firmalarını finanse etmek için sağladığı uzun vadeli kredilerin toplam tutarı ise 2 milyar USD'yi aşacak.

AYB ile son 4 yılda imzalanan 7. kredi anlaşması

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, “Bu kredi anlaşması, Ziraat Bankası'nın ve ülkemize duyulan güvenin bir kez daha teyit edildiğinin ve yurt dışı kaynaklara erişimin kesintisiz devam ettiğinin bir göstergesidir.

Ülkemize ve Ziraat Bankası'na duyulan bu güvenin sağladığı imkanları ülkemiz firmalarına finansman desteği sunarak yansıtmaya devam ediyoruz. Bankamızca temin edilen kaynağın para birimi ne olursa olsun, firmalarımıza kendi ihtiyaç ve taleplerine bağlı olarak TL veya döviz cinsinden kredi kullandırılması mümkündür.

Reel sektörün ihtiyaç duyduğu kaynakları uygun vade ve maliyetle sağlamak için, yurt içi kaynaklar gibi yurtdışı borçlanma imkanlarını artırmayı sürdürüyoruz. Bu anlaşmanın Ziraat Bankası'nın AYB ile son 4 yılda imzaladığı 7. kredi anlaşması olması, AYB ile her koşulda güvene dayalı işbirliğimizin sağladığı başarılı kredi uygulamalarının bir
sonucudur” dedi.

Kuru, açıklamasını, “Koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisinin istikrarlı büyümesine ve istihdamın artırılmasına katkı sağlayan girişimcilerin desteklenmesi için uygun vade, maliyet ve geri ödeme koşullarına sahip finansman imkanlarına ulaşma kabiliyetini artıran Ziraat Bankası, bu kaynakları kesintisiz olarak müşterilerine sunmak için çalışmalarına devam etmektedir” sözleriyle bitirdi.