''HDP'nin 'PKK terör örgütüdür' demesi gerekir''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'HDP'nin 'PKK bir terör örgütüdür' demesi ve lanetlemesi gerekir' diye konuştu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "HDP'nin bir Türkiye partisine dönüşmesini, PKK'ya karşı açık ve net tavır almasını isteriz. 'PKK bir terör örgütüdür' demesi ve lanetlemesi gerekir."açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilkent Üniversitesi Genç Hukukçular Kulübü'nün, Mithat Çoruh Amfisi'nde düzenlediği etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi. 

"Partinizin HDP'ye karşı tutumu nedir?" sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "HDP'nin bir Türkiye partisine dönüşmesini, PKK'ya karşı açık ve net tavır almasını isteriz. 'PKK bir terör örgütüdür' demesi ve lanetlemesi gerekir, nokta. Bütün siyasi partiler terör konusunda gayet açık net durmalıdır." diye konuştu. 

"Partinize yönelik 'dinsiz' gibi ön yargıları nasıl kırmayı düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bir siyasi partinin dini olmaz, din insanlar içindir. Tüzel kişilerin dini olmaz, Merkez Bankası'nın dini var mı? Yok böyle bir şey ama hepimizin inançları var, manevi dünyamızın zenginliğidir, dolayısıyla inancın siyasete malzeme edilmemesi gerekir."

"Bütün partilere eşit mesafedeyiz"

CHP'nin HDP ile yakınlaştığı yönündeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"CHP hiçbir partiyle yakınlaşmamıştır, biz ayrı bir partiyiz. Üniter yapıyı savunuyoruz. Böyle bir yakınlaşma asla söz konusu değil, bütün partilere eşit mesafedeyiz." 

'Dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunuyoruz'

Bir soru üzerine dokunulmazlıklar konusunda çok dikkatli olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunuyoruz. Kürsü dokunulmazlığı hariç, milletvekillerinin düşüncelerini ifade edebilmeli." yorumunda bulundu.