9 °C

'20 öğretim üyesi yanlışlıkla gözaltına alındı'

Antalya Valisi Karaoğlu, Akdeniz Üniversitesi'nde gözaltına alınan öğretim üyelerinden 20'sinin yanlışlıkla gözaltına alındığını bildirdi.

'20 öğretim üyesi yanlışlıkla gözaltına alındı'

Antalya'da 'demokrasi nöbeti'ne katılan Vali Münir Karaloğlu, FETÖ/PDY operasyonu kapsamında Akdeniz Üniversitesi'nde 20 öğretim üyesinin yanlışlıkla gözaltına alındığını söyleyerek, "Onlardan her şeyden önce özür diliyoruz, haklarını helal etsinler. Bir kastımız yok" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda, 15 Temmuz akşamından bu yana devam eden 'demokrasi nöbetine', Vali Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul'un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait polis helikopteri meydanın üzerinden alçak uçuş yaparak güvenliği sağladı. 

Devletin kurumlarına, devletin kılcal damarlarına kadar sızmış, toplumu adeta işgal etmiş, bu terör çetesinden, bu FETÖ çetesinden hem kamuyu hem de toplumu temizlemek zorunda olduklarına kaydeden Vali Münir Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ne diyorlar 'Cadı avı var' diyorlar. Sevgili Antalyalılar biz 'cadı' avı falan yapmıyoruz. Ama biz 'cani' avı yapıyoruz, biz hainleri avlıyoruz. Avlamaya da devam edeceğiz. Bu süreç içerisinde, zaman zaman yanlış yaptıklarımızda oluyor. Zaman zaman kurunun yanında yaşın da yandığı oluyor. Bunun farkındayız. Bakın üniversitemizde bir operasyon yaptık. Orada bazı hocalarımız, bunlarla ilgisi olmamasına rağmen, bizim yanlışımızla o listelerde yer aldılar. Biz yanlışı fark eder etmez, hocalarımızdan özür diledik ve gönderdik. Eğer toplumda karşınıza buna benzer isimler gelirse bilin ki o hatalarımızı hemen düzeltiyoruz ve düzelteceğiz."

a2613ad55730a1b239c778dd49eda102.jpg

'Antalya'da sayı 1750'

Vali Karaloğlu konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Akdeniz Üniversitesi'nde yanlışlıkla gözaltına alınan hocaların sayısını sorması üzerine Vali Karaloğlu şöyle konuştu: 

"Kesin sayı vermek doğru değil. Hem emniyet, hem savcılıktaki arkadaşlar o listeyi inceliyorlar. Gerçekten bu hengamede zaman zaman ilgisiz insanlarla, bazen isim benzerliği, bazen bir hesap, bir telefon gibi farklı uygulamalarla ilgisiz arkadaşları aldığımız oluyor. Onlardan her şeyden önce özür diliyoruz, haklarını helal etsinler. Bir kastımız yok. Ne polisin, ne de bizim bir kastımız var. Bunların farkına varır varmaz düzeltiyoruz zaten. Düzeltmeye de devam edeceğiz. Ama şu ana kadar 20'ye yakın hocamızı bırakmış olduk. Antalya'da gözaltına alınan, tutuklanan, açığa alınan son sayı toplam 1750 civarında diyebiliriz."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap